/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

Zwolnienie czynności serca proporcjonalnie do dawki

Środki znieczulające miejscowo: Właściwości ogólne całej grupy środków: zahamowanie przewodnictwa nerwowego i przenoszenia się potencjałów przez wpływ na przechodzenie jonów przez bionę komórkową, działanie chinidynopodobne na serce, przenikanie przez barierę krew-mózg i działanie ośrodkowe, rzadko działanie uczulające Reakcje ze strony ośrodkowego układu nerwowego oraz układu krążenia: nagły ból głowy, oszołomienie, uczucie lęku, duszność, nudności, ból za mostkiem, bladość lub sinica powłok, zlewne poty, wymioty, zwolnienie lub przyspieszenie tętna, gwałtowna zmiana ciśnienia tętniczego, pobudzenie, drgawki, śpiączka, rzadko wysypka

Prokaina Właściwości szczególne niektórych środków: działanie rozszerzające naczynia, hamowanie działania bakteriostatycznego kwasu p-aminosalicylowego oraz sulfonamidów Hipotensja proporcjonalna do dawki.

Uwaga: nie używać prokainy u chorych leczonych sulfonamidami Lidokaina Silne właściwości przeciw- arytmiczne Zwolnienie czynności serca proporcjonalnie do dawki

Mepiwakaina Właściwości przeciwarytmi- czne Zwolnienie czynności serca proporcjonalnie do dawki

Prylokaina Wywoływanie methemoglo- binemii Sinica warg i obwodowych części kończyn Kokaina Pobudzenie układu współ- czulnego, skurcz naczyń, uwrażliwienie układu bodź- coprzewodzącego serca na działanie amin katecholo- wych Nadciśnienie tętnicze, możliwość migotania komór rozszerzenie źrenicy, zmniejszenie ciśnienia śródgałkowego tętna (najczęściej zwolnienie – ale czasem przyspieszenie), nagłą zmianę ciśnienia tętniczego, pobudzenie, drgawki, utratę świadomości, duszność, wysypkę. Przed przystąpieniem do znieczulenia środkami znieczulającymi miejscowo należy wykonać próby uczuleniowe.

Nie należy stosować znieczulenia omawianymi środkami, gdy nie dysponuje się koniecznym sprzętem i lekami do zwalczania powikłań i reanimacji.

OBJAWY I ZESPOŁY POWSTAJĄCE WSKUTEK NIEPOŻĄDANEGO DZIAŁANIA STEROIDÓW ANTYKONCEPCYJNYCH

Doustna hormonalna antykoncepcja spełnia podstawową funkcję regulacji urodzeń, gdyż jej skuteczność dochodzi niemal do 100%. Oznacza to, że u młodych kobiet wyłącza się możliwość wszystkich powikłań, które mogłyby zdarzyć się w ciąży i w okresie poporodowym, ponieważ zapłodnienie staje się niemożliwe. Hormonalna antykoncepcja wyłącza także wszystkie ciężkie powikłania, które występują po sztucznym przerwaniu ciąży. Można więc zagadnienie to rozpatrywać z punktu widzenia różnicy w nasileniu powikłań związanych z ciążą (włączając w to sztuczne poranienia) i powikłań związanych z przyjmowaniem hormonalnych preparatów antykoncepcyjnych.

Należy przypomnieć, że środek antykoncepcyjny wywołuje sytuację hormonalną podobną do tej, która istnieje w ciąży i stąd bierze się skłonność do zaburzeń w gospodarce węglowodanowej. Zasadnicza różnica polega na tym, że u kobiet zachodzących normalnie w ciążę, tj. nie przyjmujących środków antykoncepcyjnych ryzyko tych zmian jest 6-20 razy większe [14, 20].

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories