/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH

Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe odcinki drogi wzrokowej, które rozpoczynają się w siatkówce i w tarczy nerwu wzrokowego. Uszkodzenie elementów znajdujących się na odcinku od komórek zwojowych do skrzyżowania nerwów wzrokowych daje kliniczny obraz upośledzenia wzroku. Najczęściej zmiany związane są z pasmem włókien tarczowo-plamkowych i towarzyszą im mroczki środkowe. W innych przypadkach powstaje uszkodzenie części włókien obwodowych i koncentryczne zacieśnienie ‚pola widzenia. Mechanizm działania większości substancji nie jest poznany. W dnie oka często nie obserwuje się początkowo żadnych zmian.

Ubytki w środkowym polu widzenia i osłabienie wzroku, aż do powstania ślepoty obserwowano po sulfonamidach i po dużych dawkach chloramfenikolu. Lek ten powoduje zanik nerwu wzrokowego, zanik komórek zwojowych siatkówki i degenerację glejową włókien nerwowych [8, 16].

Streptomycyna często wywołuje zapalenie nerwu II, mroczki na barwę niebieską, a czasem zanik nerwów i ślepotę [8, 24, 49, 51, 52].

Etambutol zażywany w dawce przekraczającej 20 mg/kg wywołuje zamglenie wzroku, nieprawidłowe widzenie barw, ubytki środkowe i obwodowe w polu widzenia, zapalenie nerwu wzrokowego, wybroczyny. Po odstawieniu leku dopiero po wielu miesiącach następuje poprawa [3, 8, 21, 28, 44], Wpływ toksyczny etambutolu na narząd wzroku związany jest przypuszczalnie z zaburzeniami metabolizmu cynku [41].

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories