/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

ZAPALENIE WYROSTKA ROBACZKOWEGO

Ze względu na mogące istnieć wątpliwości opieramy się głównie w rozpoznaniu różnicowym na wyniku badania ginekologicznego, na stwierdzeniu istnienia lub też braku zmian w obrębie przydatków macicy (zgrubienie przydatków, guzy, bolesność ich itp.). Należy również wziąć pod uwagę pewne szczegóły badania podmiotowego i przedmiotowego, które czasami mogą okazać się bardzo pożyteczne. I tak według Sdlheima znamienną cechą rozpoznawczą przewlekłego zapalenia wyrostka robaczkowego u kobiet jest zgrubienie więzadla krzyżowo-macicznego po stronie prawej, możliwe do stwierdzenia przez odbytnicę.

Pewną wartość rozpoznawczą ma również znamienna dla przewlekłego stanu zapalnego wyrostka – w wielu przypadkach – nadkwaśność żołądka, powodująca zaburzenia trawienne. Najlepsze wskazówki uzyskujemy jednak przez umiejętne wywiady. Chora powinna zawsze podać: a) czy nie cierpiała już kiedyś na zapalenie wyrostka robaczkowego, ewentualnie czy nie miała już jakich bólów po stronie prawej b) czy r.ie ma zaparcia stolca, które bardzo często towarzyszy przewlekłym – 294 stanom zapalnym wyrostka c) czy miesiączce, która była dawniej prawidłowa, nie towarzyszą od pewnego czasu bóle (jak to się zdarza niekiedy w przebiegu przewlekłego zapalenia wyrostka).

Jest rzeczą zrozumiałą, że wszelkie te wskazówki mogą okazać się jednak niewystarczające i że niekiedy, zwłaszcza w razie istnienia przewlekłej sprawy zapalnej w obrębie przydatków macicy i w wyrostku robaczkowym, rozpoznanie zostaje ustalone dopiero podczas operacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories