www.fitmix.pl / biocyd /

Wpisy

Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...
ROZWÓJ CZŁOWIEKA A INTENSYWNOŚĆ ŻYCIA
Inny paradoks powstaje wówczas, gdy uświadomimy sobie, że czynnikiem...

Zapalenie rzeżączkowe spojówek

Celem zabezpieczenia spojówek noworodka przed zakażeniem rze- żączkowym podczas porodu, natychmiast po urodzeniu zakrapiamy do worka spojówkowego roztwory soli srebrowych. Pomimo to

Porażenia kończyn górnych spostrzegamy dość rzadko i to zazwyczaj po zabiegach kleszczowych, szczególnie wobec ułożeń odgięciowych i po pomocy ręcznej. Porażenie jest spowodowane uciskiem na splot barkowy. Odróżniamy porażenie górne, tzn. nerwów wychodzących z korzonków 5. i 6. kręgu szyjnego, oraz dolne, z nerwów 7. i 8. kręgu. Objawem porażenia kończyny górnej jest jej bezwład i zwiotczenie wraz z opuszczeniem i skręceniem jej do we-wnątrz, przy czym dłoń jest zaciśnięta. Zejście porażeń jest korzystne, a w przypadkach przedłużania się objawów w ciągu kilku tygodni lub miesięcy, uciekamy się do gimnastyki biernej i masaży, farady- zacji lub nawet do szycia nerwów, czy też operacji plastycznej mięśni i ścięgien.

Przyczyną uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego są wyna- czynienia do zatok mózgowych, kory mózgowej, rdzenia lub komór. Są ome następstwem długotrwałego porodu, szczególnie w razie miednic ścieśnionych lub zabiegów kleszczowych. Uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego stanowią najczęstszą przyczynę śmierci noworodków w pierwszych 6 tygodniach ich życia. Przyczyną wynaczynień w ośrodkowym układzie nerwowym może być rozerwanie naczyń, skutkiem nadmiernego zasuwania się na siebie kości czaszkowych lub gwałtownego ich rozsunięcia, po urodzeniu się główki. Zmiany powyższe mogą powstać w długotrwałych porodach w czasie przystosowywania się główki wskutek działania różnicy ciśnień w częściach czaszki, leżących poniżej pierścienia kostnego wchodu. Krwotoki mogą być z zatoki strzałkowej lub poprzecznej oraz z drobniejszych naczyń, bezpośrednio do istoty mózgowej. W zależności od wielkości wynaczynienia i ośrodków mózgowych, które zostają uszkodzone, obserwujemy różne objawy, jak niedowłady, zaburzenia, oddychania, sztywność karku, drgawki kloniczne i skłonność do zamartwicy, aż do zejścia śmiertelnego włącznie, które może nastąpić nawet w kilka dni po porodzie. Postępowanie lecznicze polega na dbałości o spokój, podawaniu wodzianu chloralu w lewatywach oraz okładów z lodu na główkę, przy dobrym ogrzaniu reszty ciała i stosowaniu środków wzmagających krzepliwość krwi (p. witaminy K), oraz starannym sztucznym odżywianiu noworodka, w razie konieczności, nawet zgłębnikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories