/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

Zapalenie rzeżączkowe spojówek

Celem zabezpieczenia spojówek noworodka przed zakażeniem rze- żączkowym podczas porodu, natychmiast po urodzeniu zakrapiamy do worka spojówkowego roztwory soli srebrowych. Pomimo to

Porażenia kończyn górnych spostrzegamy dość rzadko i to zazwyczaj po zabiegach kleszczowych, szczególnie wobec ułożeń odgięciowych i po pomocy ręcznej. Porażenie jest spowodowane uciskiem na splot barkowy. Odróżniamy porażenie górne, tzn. nerwów wychodzących z korzonków 5. i 6. kręgu szyjnego, oraz dolne, z nerwów 7. i 8. kręgu. Objawem porażenia kończyny górnej jest jej bezwład i zwiotczenie wraz z opuszczeniem i skręceniem jej do we-wnątrz, przy czym dłoń jest zaciśnięta. Zejście porażeń jest korzystne, a w przypadkach przedłużania się objawów w ciągu kilku tygodni lub miesięcy, uciekamy się do gimnastyki biernej i masaży, farady- zacji lub nawet do szycia nerwów, czy też operacji plastycznej mięśni i ścięgien.

Przyczyną uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego są wyna- czynienia do zatok mózgowych, kory mózgowej, rdzenia lub komór. Są ome następstwem długotrwałego porodu, szczególnie w razie miednic ścieśnionych lub zabiegów kleszczowych. Uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego stanowią najczęstszą przyczynę śmierci noworodków w pierwszych 6 tygodniach ich życia. Przyczyną wynaczynień w ośrodkowym układzie nerwowym może być rozerwanie naczyń, skutkiem nadmiernego zasuwania się na siebie kości czaszkowych lub gwałtownego ich rozsunięcia, po urodzeniu się główki. Zmiany powyższe mogą powstać w długotrwałych porodach w czasie przystosowywania się główki wskutek działania różnicy ciśnień w częściach czaszki, leżących poniżej pierścienia kostnego wchodu. Krwotoki mogą być z zatoki strzałkowej lub poprzecznej oraz z drobniejszych naczyń, bezpośrednio do istoty mózgowej. W zależności od wielkości wynaczynienia i ośrodków mózgowych, które zostają uszkodzone, obserwujemy różne objawy, jak niedowłady, zaburzenia, oddychania, sztywność karku, drgawki kloniczne i skłonność do zamartwicy, aż do zejścia śmiertelnego włącznie, które może nastąpić nawet w kilka dni po porodzie. Postępowanie lecznicze polega na dbałości o spokój, podawaniu wodzianu chloralu w lewatywach oraz okładów z lodu na główkę, przy dobrym ogrzaniu reszty ciała i stosowaniu środków wzmagających krzepliwość krwi (p. witaminy K), oraz starannym sztucznym odżywianiu noworodka, w razie konieczności, nawet zgłębnikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories