/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

Zaburzenia czynności dokrewnych tarczycy

Zaburzenia czynności dokrewnych tarczycy odbijają się często na czynności gruczołów płciowych i na odwrót. Już sam fakt, że u przeszło 30% kobiet podczas miesiączki tarczyca powiększa się, dowodzi ścisłego związku obu tych gruczołów dokrewnych. Rola tarczycy w patogenezie zaburzcii cyklu miesięcznego nie ulega dziś również wątpliwości. W przypadkach upośledzenia czynności dokrewnych tarczycy zaburzenia te polegają przeważnie na silnych krwawieniach miesięcznych, rzadziej na krwawieniach skąpych, krótszych i nieregularnych.

Na podstawie częstego występowania mięśniaków macicy u osób z wolem (struma) oraz uzyskania przez wielu badaczy dobrych wyników naświetlania macicy promieniami Roentgena u kobiet z chorobą Basedowa i nadczynnością tarczycy należałoby sądzić, że związki między tym gruczołem i jajnikami są bardzo różnorodne Í ograniczają się nie tylko do okresu dojrzałości płciowej. Zdaniem niektórych ginekologów ciężkie dolegliwości u kobiet w czasie przekwitania są następstwem zmian w gruczole tarczycowym, a przede wszystkim upośledzenia jego czynności hormonalnych, podobnie jak przedwczesne przekwitanie.

Można by przytoczyć wiele przykładów wzajemnego działania na siebie tarczycy i jajników. Zaburzenia miesiączkowania i upośledzenie płodności w przebiegu choroby Basedowa, częste pojawianie się choroby Basedowa w ciąży, zmiany wsteczne w jajnikach w przebiegu obrzęku śluzowatego (myxoedema) i nierzadkie, a często niebezpieczne krwawienia miesięczne u kobiet z niedorozwiniętą tarczycą dowodzą tego niezbicie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories