/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

Wyższe czynności nerwowej Według Krasnogorskiego

Według Krasnogorskiego typy wyższej czynności nerwowej nie są czymś stałym i niezmiennym. Zmieniają się one pod wpływem czynników socjalnych, wychowania, sposobu żywienia, rozwoju fizycznego i przebytych chorób. W różnych okresaich życia pod wpływem czynników wewnątrzwydzielniczych i innych mogą powstawać nawet dość znaczne odchylenia w typach wyższej csynności nerwowej. Teoria Pawiowa o typach konstytucyjnych wywarła znaczny wpływ szczególnie w patogenezie i terapii nerwic.

Zagadnienie konstytucji i schorzeń konstytucyjnych nie jest jeszcze w pełni opracowane, a tym samym wzbudza wiele kontrowersji. W każdym bądź razie musimy przyjąć, że niektóre schorzenia są ponad wszelką wątpliwość uwarunkowane konstytucyjnie, a ponadto w każdej niemal chorobie czynnik konstytucyjny odgrywa pewną rolę. W wielu chorobach dziecięcych jest on dominujący, a jego znajomość pozwala na właściwy tak i ocenę wywiadów chorobowych i szybkie ustalenie roz-poznania. Konstytucja jest podłożem procesów rozwojowych, jest czymś, co wykreśla pewien przybliżony kierunek rozwoju lub też — wyrażając się inaczej — zakreśla pewne ramy indywidualnego rozwoju, mniej lub więcej ograniczone.

Warunki środowiskowe, jak również interwencja lekarza mogą w znacznym stopniu modelować rozwój osobniczy, tj. wpływać na jego budowę fizyczną, dynamikę procesów przemiany materii, aktywność gruczołów wydzielania wewnętrznego itd., chociaż nie mogą zmieniać (przynajmniej na obecnym etapie wiedzy lekarskiej) tych właściwości w stopniu zasadniczym. Stąd wypływa potrzeba czynnej, a nie biernej postawy w odniesieniu do schorzeń par excellence konstytucyjnych. Obowiązuje to szczególnie lekarzy pediatrów, którzy mają do czynienia z materiałem ludzkim o większej plastyczności biologicznej. Dziecko jest jakby białą, nie zapisaną kartą, na której warunki środowiska wyciskają swoje piętno i wespół z czynnikami wrodzonymi tworzą określony typ psychiczny i fizyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories