/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

Wierowność kończyn

Friberg dokonał pomiarów kończyn u 798 chorych z przewlekłymi i nie poddającymi się leczeniu bólami krzyża, którym niekiedy towarzyszyły bóle okolicy biodra oraz u 359 osób zdrowych. U większości badanych (79 i 89%) stwierdzał on, że przewlekła i nawracająca rwa kulszowa oraz bóle okolicy jednego biodra występowały po stronie dłuższej kończyny. Wyrównanie długości kończyn za pomocą obcasa powodowało trwałe i prawie całkowite uwolnienie od dolegliwości bólowych.

Autor jest zdania, że jednostronne dolegliwości bólowe związane z nie rozpoznaną nierównością kończyn dolnych (wynoszącą od 5 do 25 mm) są spowodowane częściowo zaburzeniami łańcucha biokinematycznego i koniecznością dodatkowych ruchów zginania i rotacji w celu kompensacji bocznej nierównowagi spowodowanej nierównością kończyn. Pogląd ten nie jest powszechnie przyjęty.

Ból krzyża może być powodowany różnymi przyczynami, przy czym do częściej spotykanych należą: guzy, urazy, zakażenia i inne choroby układowe. Ważną rolę etiologiczną odgrywają też czynniki psychologiczne, socjoekonomiczne, biomecha- niczne, biochemiczne oraz immunologiczne.

Większość badaczy jest zdania, że zbyt wielu czynników przyczynowych jeszcze nie znamy. Jest rzeczą wiadomą, że np. chorzy cierpiący na bóle krzyża wykazują też skłonności do bólów kręgosłupa w odcinku piersiowym i szyjnym (Horal).

Miejscem wyjścia bólu może być zarówno tylko część pierścienia włóknistego i więzadła podłużnego tylnego, unerwianych przez n. sinmertebralis, jak i torebki stawów międzywyrostkowych oraz części kostne unerwione przez układ nerwowy autonomiczny.

Źródłem bezpośredniego bólu mogą być bodźce fizyczne, chemiczne czy też proces zapalny w obrębie wymienionych wyżej nerwów. Istnieją też bóle z przeniesienia, których charakter nie został poznany.

Bóle imitujące bóle krzyża mogą dawać procesy zwyrodnieniowe stawów biodrowych (coxarthrosis) na skutek odruchowego ochronnego przymusowego ustawienia miednicy, napięcia mięśni pośladkowych i dolnego odcinka kręgosłupa.

Rzekome, ostre bóle krzyża nie są rzadkością u osób o charakterze neuropatycz- nym, histeryków oraz osób pragnących dowodów współczucia od otoczenia lub po prostu w celu wyłudzenia zwolnienia z pracy. Wnikliwe badanie neurologiczne umożliwia w tych przypadkach wykrycie symulacji lub agrawacji (brak zaników

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories