/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

Utrzymywanie terytorium

Tworzenie terytoriów może mieć rozmaite przyczyny. Jedną z nich może być konieczność równomiernego podziału zasobów żywnościowych (ryby koralowe), przeważnie jednak zdobywanie terytorium jest związane z procesem rozrodu.

Utrzymywanie terytorium łączy się z koniecznością oznaczania jego granic. Może się ono odbywać na drodze zapachowej, dźwiękowej lub wizualnej.

Z wyznaczaniem granic terytoriów na drodze zapachowej spotykamy się często u ssaków – typowych zwierząt makrosmotycznych h Polega ono na zostawianiu śladów zapachowych wzdłuż granic terytoriów bądź też na jego obszarze, zwłaszcza wzdłuż ścieżek, którymi poruszają się właściciele. Siady te mogą być tworzone: przez oddawanie moczu (psy, różne koty, niektóre gryzonie, lemury), znaczone wydzieliną specjalnych gruczołów (między innymi gerbile, chomiki, jeleniowate), znaczone spermą (niektóre jeleniowate). Terytorium oznaczone na drodze zapachowej może obejmować duży obszar, ponieważ ślad zapachowy pozostaje po odejściu jego posiadacza.

Z typowym przykładem wyznaczania terytorium na drodze dźwiękowej spotykamy się u ptaków śpiewających. Ptak samiec, po objęciu w posiadanie terytorium, odstrasza śpiewem rywali informując ich, że dany rewir jest zajęty.

Oznaczanie granic terytorium na drodze wizualnej występuje powszechnie u zwierząt mikrosomotycznych 1, u których podstawowym zmysłem jest wzrok. Czynnikiem wyznaczającym granicę terytorium jest widok jego posiadacza. Łączy się to zwykle z wyraźnym, rzucającym się w oczy ubarwieniem, a często także ze szczególnym, zwracającym uwagę sposobem zachowania. Przykładem może tu być samiec ciernik trój- kolczysty (Gastrosteus acuieatus) patrolujący granice terytorium z czerwono ubarwionym brzuchem, jaskrawo ubarwione ryby koralowe lub kraby mrugacze (Uea) poruszające specjalnie rozrośniętymi kleszczami. Ze specjalną formą wyznaczania terytorium na drodze wizualnej spoty-

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories