/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

Układ mięśniowo-powięziowo-więzadłowy

Pojęcie przemieszczenia macicy jako stanu chorobowego jest zatem równoznaczne ze stałą, a nie chwilową zmianą typowego położenia tego narządu. Towarzyszy mu prawie z reguły zmiana kierunku osi macicy.

Patologiczne przemieszczenia mogą być wprawdzie następstwem wad rozwojowych narządów miednicy małej łub ich otoczenia, głównie jednak są schorzeniem wtórnym, wywołanym albo przez uprzednie zmiany chorobowe w samych narządach płciowych czy w ich sąsiedztwie, albo wskutek upośledzenia i osłabienia istniejącego u każdej kobiety układu mięśniowo-powięziowo-więzadłowego, który zapewnia narządom płciowym prawidłowe położenie. Przeciwdziała on bowiem czynnikom, które w sprzyjających warunkach mogą je przesunąć w miejsca, gdzie znajdować się nie powinny. Układ ten tworzą : a) mięśnie dna miednicy (diaphragma pelvis i diaphragma urogenitale), b) pasmowate zagęszczenia tkanki łącznej, przebiegające od szyjki macicy do przedniej, tylnej i bocznych ścian miednicy i c) wię- zadła ograniczające zbytnie wychylenie się macicy.

Większość zmian położenia narządów płciowych kobiety nie ma większego znaczenia w praktyce. Wyjątek stanowią przemieszczenia macicy (zwłaszcza w ciąży) oraz obniżenie i, wypadanie pochwy. Wynicowanie macicy jest schorzeniem poważnym, które zajmuje wśród przemieszczeń macicy stanowisko odrębne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories