/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

Tyłozgięcie ustalone

W pewnych przypadkach trzon macicy jest nie tylko zgięty do tyłu, ale utrzymywany w tym położeniu przez zrosty pozapalne w miednicy małej. Zrosty te są następstwem i pozostałością po częstych schorzeniach tej okolicy (perimetriłis, eheoperitonitis\lp.), których przyczyną jest zakażenie bakteriami chorobotwórczymi.

Sposób powstawania ustalonego tyłozgięcia macicy nie zawsze bywa łatwy do stwierdzenia. Należy przyjąć, że nie jest on właściwie odrębną jednostką chorobową, ale połączeniem dwóch cierpień o odmiennej etiologii, a więc chorobliwej zmiany położenia i przewlekłego procesu zapalnego.

Zarówno miejscowe zapalenie otrzewnej macicy i jamy Douglasa, jak i tyłozgięcie mogą być schorzeniem pierwotnym, które dopiero później daje pewien określony obraz anatomiczny. Czasami jednak tyłozgięcie macicy i przewlekłe zapalenie omacicza lub otrzewnej miednicy małej mogą powstać równocześnie w następstwie porodu lub poronienia, które powodują z jednej strony rozluźnienie więzadeł krzyżowo-macicznych i zwiotczenie mięśni dźwigaczy odbytu, z drugiej zaś miejscowe zakażenie powodujące zrosty.

Zrosty łączące omacicze i otrzewną przydatków z tylrą ścianą miednicy małej przedstawiają się rozmaicie. Czasami występują one w postaci cienkich, taśmowatych połączeń, pood- dzielanych od siebie. Przebiegają one między macicą a tylną ścianą miednicy ponad jartią Douglasa. Czasami przechodzą także na jajniki i jajowody łącząc je z macicą i jej otoczeniem, niekiedy zaś zespalają tylko przydatki z otrzewną nie obejmując macicy (retrojiexio uteri jixata per adnexa).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories