/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

Tolbutamid

Kryteria wyrównania. Pochodne sullonyiomocznika stosuje się u ponad 50% chorych na cukrzycę. Ocenę skuteczności tego leczenia dokonuje się zwykle na podstawie wartości glikemii i glukozurii na czczo i 2 h po podaniu leku hipoglikemizującego i po śniadaniu oraz na podstawie dobowego profilu glikemii i glukozurii.

Wartości glikemii w dobowym profilu powinny mieścić się w zakresie 4,5-8,9 mmol/1 (80-160 mg”/«j. Jeżeli są one większe, to cukrzyca jest niewyrównana.

W cukrzycy leczonej pochodnymi sulfonylomocznika idealnie lub wystarczająco wyrównanej nie powinno stwierdzać się glukozy w żadnej próbce moczu w ciągu doby.

I generacja pochodnych sulionylomocznika. Tolbutamid (Diabetol) – tabl. 500 mg, lek skuteczny w typowych przypadkach cukrzycy, odpowiadających ogólnym wskazaniom do leczenia pochodnymi sulfonylomocz- nika.

Tolbutamid ulega karboksylacji w wątrobie, wolne metabolity pozbawione aktywności hipoglikemizującej wydalają się przez nerki. Lek ten jest najszybciej metabolizowany spośród wszystkich pochodnych sulfo- nylomocznika. Okres półtrwania tolbutamidu wynosi 4-6 h, okres działania 6-8 h.

Tolbutamid w przeliczeniu na masą substancji wywiera względnie słabe działanie hipoglikemizujące. Przy przyjęciu dużej ilości może wywołać ciężką hipoglikemię.

Szybki metabolizm w wątrobie z wytworzeniem nieaktywnych metabolitów korzystnie odróżnia go od chloropropamidu, który łatwo się kumuluje u chorych, zwłaszcza z zaburzeniami czynności nerek, oraz łatwiej wywołuje działania niepożądane jak hipoglikemia, nietolerancja alkoholu, cholestaza wewnątrzwątrobowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories