/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

Szyszynka i móżdżek

Szyszynka wchodzi w skład nadwzgórza, które z kolei jest częścią mię- dzymózgowia (stanowiącego najbardziej do przodu wysuniętą część pnia mózgu). Szyszynka jest gruczołem neuroendokrynnym, którego rola nie została dotąd całkowicie wyjaśniona, jednak prawdopodobnie spełnia ona rolę hamującą wobec układu przysadkowo-podwzgórzowego.

W szyszynce znajdują się duże ilości serotoniny, aminy biogennej z grupy indoloamin, o której wiemy, że wywiera działanie hamujące na czynności seksualne. Oprócz niej szyszynka zawiera melatoninę, aminę biogenną, której synteza uzależniona jest od światła. Jest ona antagonistą hormonów gonadotropowych (FSH i LII) wydzielanych przez przysadkę. W ostatnich latach wykazano w szyszynce istnienie peptydów posiadających właściwości antygonadotropowe. Z obserwacji klinicznych wiadomo, że u dzieci z guzami szyszynki często spotyka się przedwczesne dojrzewanie płciowe.

Móżdżek znajduje się w tylnej części jamy czaszkowej i posiada bardzo skomplikowaną budowę. Zawiaduje on mechanizmami regulującymi postawę ciała, utrzymaniem równowagi oraz wykonywaniem ruchów precyzyjnych. W dawniejszych czasach sądzono, że móżdżek spełnia główną rolę w regulacji seksualnej (Hipokrates). Obecnie wiadomo, że z całą pewnością nie spełnia on jakiejś zasadniczej roli w tej dziedzinie nie wiadomo natomiast, do czego sprowadza się jego rola. O tym, że ma on pewne znaczenie dla regulacji seksualnej świadczą doświadczenia przeprowadzone na owcach, z których wynika, że całkowite lub częściowe uszkodzenie móżdżku u jagniąt doprowadza do zahamowania rozwoju seksualnego. Wpływu tego nie obserwuje się u dojrzałych płciowo zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories