/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

Skrajna i patologiczna odmiana typu astenicznego

Skrajną i patologiczną odmianą typu astenicznego pod względem fizycznym jest pająkowatość (aiachnodactylia), charakteryzująca się wybitnie cienkimi i delikatnymi kończynami, a zwłaszcza palcami (ryc. 15).

e. Typ pykniczny pod wieloma względami stanowi przeciwieństwo typu leptosomicznego: niższy wzrost z równoczesną dość wysoką wagą ciała, duży gruby tułów, krótkie, niezbyt grube kończyny, budowa ciała krępa, tkanka tłuszczowa miernie obfita, skłonność do otyłości. Zwykle przewaga nerwu błędnego i skłonność do zaburzeń z jego strony, a więc dychawica oskrzelowa, colitis membranacea, kolka jelitowa itp. Psychicznie spotyka się najczęściej usposobienie flegmatyczne, dobrotliwe, rzadziej choleryczne.

f. Otyłość konstytucyjna często kojarzy się z typem pyknicznym, jak również hiperplastycznym. Otyłość może występować na tle: a) przekarmiania, b) zaburzeń hormonalnych, c) czynników konstytucyjnych. Przekarmianie odgrywa niewątpliwie znaczną rolę w powstawaniu otyłości. Często jednak jest sprawą niemożliwą lub bardzo trudną rozgraniczyć, gdzie kończy się czynnik alimentarny, a zaczyna konstytucyjny. Należy przypuszczać, źe są typy, które niezależnie od

(araclmodactylia) sposobu odżywienia wykazują otyłość oraz są inne typy jedynie ze skłonnością do otyłości, które przy nieracjonalnym żywieniu popadają w otyłość z biegiem czasu nieodwracalną. Według najnowszych poglądów otyłość konstytucyjna zależy od zmian wrodzonych w mózgu, szczególnie w międzymózgowiu (stąd nabyta otyłość lub chudość w następstwie zapaleń mózgu, urazów itp.).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories