/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

SKAZY KONSTYTUCYJNE

Skazą nazywamy zespół cech dziedzicznych predestynujących do stałych lub nawracających zachorowań na pewne choroby. Jest ona następstwem nieprawidłowej reakcji na bodźce otaczające oraz nadmiernej na nie wrażliwości. Najważniejsze z nich są:

a. Skaza wysiękowa — najczęstsza ze skaz spotykanych w wieku dziecięcym. Szczegółowe jej omówienie znajduje się w rozdziale „Choroby skóry” (Wyprysk dziecięcy).

b. Skaza alergiczna jest omówiona w rozdziale „Choroby alergiczne”. c. Skaza grasiczo-limfatyczna. Wyróżnia się powiększeniem węzłów chłonnych, szczególnie w okolicy pierścienia Waldeyera i węzłów chłonnych śródpiersiowych i wnękowych, przerostem migdał- ków oraz powiększeniem grasicy. Dość często stwierdza się współistniejące zmiany wysiękowo-zapalne ze strony skóry. Istnieje duża wrażliwość na zakażenia kataralne: dzieci te w okresie jesienno-zimowym, a często i w letnim mają stały katar nosa i górnych dróg oddechowych, co powoduje w następstwie stały odczyn zapalny i przerost układu chłon-nego. Obfita tkanka tłuszczowa i częste skojarzenie z pykniczną budową ciała tworzą tzw. wygląd nalany. Istnieje dość poważne niebezpieczeństwo nagłego zgonu w przypadkach zadziałania stosunkowo słabego bodźca (banalna infekcja, narkoza, małe oparzenie itp.). U większości dzieci bodziec tego rodzaju nie wyzwala prawie żadnej reakcji ogólnej lub tylko słaby wstrząs, podczas gdy dzieci ze skazą grasiczo-limfatyczną reagują ciężką zapaścią, prowadzącą niekiedy do zgonu. Ten nagły, niewytłumaczalny obiektywnie zgon przyjęto nazywać śmiercią grasic z ą (mors thymica). Spotyka się tó tylko w pierwszych latach życia. W ostatnich latach, w związku z postępem endokrynologii, całość tych objawów wiąże się z niewydolnością nadnerczy (wg teorii Selyego). Zwykle zresztą w przypadkach powiększonej grasicy znajduje się podczas sekcji hipoplazję nadnerczy. Czy jest to zjawisko wtórne, czy pierwotne, pozostaje nadal sprawą sporną. Dzieci tego typu należy strzec przed zakażeniami, unikać nagłych zmian klimatu, przesuwać w miarę możności zabiegi operacyjne na okres późniejszy, a w razie potrzeby stosować kortykoidy lub ACTH.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories