/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

Siła hamulców psychicznych

Siła hamulców psychicznych ma zasadnicze znaczenie dla zachowania wierności seksualnej. Dobrze wyrobione hamulce jeszcze przed okresem dojrzewania seksualnego pozwalają człowiekowi na łatwiejsze opanowanie i podporządkowanie wszelkich przejawów popędu seksualnego. Pozwalają też na dochowanie wierności seksualnej jednemu partnerowi, mimo działania wielu czynników sprzyjających jej złamaniu.

Siła tych hamulców jest największa w okresie pełnej wydolności psychicznej człowieka, tj. w okresie dojrzałości. W okresie przedstar- czym i starczym zmniejsza się ona, przede wszystkim wskutek zmian miażdżycowych zachodzących w mózgu i osłabiających sprawność psychiczną. W wielu przypadkach obniżenie się hamulców wyprzedza osłabienie popędu seksualnego i stwarza tendencje do niewierności nawet w wieku starczym, tj. mimo obniżonej siły pobudliwości seksualnej.

Hamulce psychiczne, zwłaszcza rozumowo-uczuciowe (moralne, etyczne, religijne i inne) mogą ulegać uszkodzeniu w rezultacie przebytej choroby. Wszelkie zmiany organiczne, uszkodzenia i urazy mózgu, oraz przewlekłe zatrucia, np. alkoholem, mogą prowadzić do znacznego obniżenia siły hamulców psychicznych i niemożności opanowania nawet słabych bodźców seksualnych. Podobnie wpływają krótkotrwałe upojenia alkoholowe, w czasie których łatwiej dochodzi do realizacji kontaktów seksualnych nie dlatego, że popęd seksualny przybiera na sile, lecz dlatego, że hamulce zostają obniżone.

Hamulce psychiczne mogą być także nie rozwinięte. Występuje to jako jeden z objawów niedorozwoju psychicznego (w którym niedorozwinięte są poszczególne sfery psychiki, np. uczuciowa, intelektualna itp.) lub też może być wynikiem niewłaściwych wpływów czy zaniedbań wychowawczych środowiska wychowawczego. Osobnik z nie rozwiniętymi hamulcami psychicznymi ma ograniczone zdolności do zachowania się mo- nogamicznego, gdyż nie potrafi opanować impulsów seksualnych (podobnie zresztą jak i wszystkich innych).

Pewne znaczenie mają cechy osobnicze, np. zdolność do inicjacji, odwaga i śmiałość w nawiązywaniu kontaktów i inne, które sprzyjają nawiązywaniu kontaktów pozamałżeńskich. Nieśmiałość,, bierność, nieufność i postawa lękowa wobec ludzi utrudniają nawiązywanie kontaktów i sprzyjają wskutek tego zachowaniu wierności seksualnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories