/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

Rozpoznanie łagodnych guzów jajnika

W razie zrostów guz jajnikowy może powodować bóle, które wzmagają się w okresie miesiączki, podczas stosunków płciowych, w czasie wykonywania pracy fizycznej, a nawet wskutek zaparcia stolca.

Guzy, które wysunęły się do jamy brzusznej, sprawiają znacznie mniejsze dolegliwości, gdyż nie wywołują przez dłuższy czas objawów uciskowych. Pojawiają się one znowu dopiero wskutek rozciągania powłok brzusznych i wypełnienia przez guz całej jamy otrzewnowej, a więc w okresie, kiedy torbiel osiągnęła już duże rozmiary. W tych przypadkach może przyjść do podniesienia przepony przez rosnący guz, do zaburzeń czynności serca wskutek jego przesunięcia i do upośledzenia ruchów oddechowych. Ucisk dużych torbieli na żyły brzuszne staje się powodem zaburzeń krążenia krwi, wiodących do obrzęku nóg oraz powstawania guzów krwawniczych. W tego rodzaju przypadkach ogólny stan zdrowia chorej ulega szybko zmianie’ na gorsze. Chora chudnie i wysycha. Rysy twarzy zaostrzają się, oczy zapadają się w głąb (facies ovarica). Brzuch znacznie się powiększa, a w wolnej jamie otrzewnowej pojawia się wolny płyn. W przeciwieństwie do narządu krążenia i oddychania przewód pokarmowy (nawet w przypadkach ogromnych guzów jajnikowych) pracuje sprawnie, tak że łaknienie i trawienie nie ulegają zwykłe zaburzeniom.

Cykl miesięczny przebiega prawidłowo, dopóki w jajnikach istnieją nawet nieznaczne resztki prawidłowego utkania. Rozpoznanie. W rozpoznaniu łagodnych guzów jajnikowych należy wziąć pod uwagę szereg szczegółów klinicznych, które odróżniają je od spfaw chorobowych wywołujących podobne objawy. Jest to zadanie w wiełu przypadkach bardzo trudne i tym się tłumaczy częste pomyłki i błędy diagnostyczne, których uniknięcie możliwe jest w znacznej mierze tylko przy dokładnym badaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories