/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

Przyczyny zgonów noworodków

Przyczyny zgonów noworodków ilustruje statystyka podana przez Krupińskiego i współpr. (1959): wcześniactwo 58,8% uszkodzenia porodowe . . . 11,3% wrodzone wady rozwojowe . . 11,2% zamartwica noworodków . . 8,6% zapalenie płuc 5% choroba hemolityczna . . . 1,6% biegunka -0,4% posocznica -0,3% inne 2,8%

Główne więc kierunki walki ze śmiertelnością noworodków powinny obejmować walkę z jej przyczynami, a więc przede wszystkim z wcześ- niactwem, które poważnie rzutuje na % zgonów noworodków. Duża liczba porodów przedwczesnych, a zwłaszcza niewczesnych (do 1-0-0-0 g), świadczy o niedostatecznej akcji profilaktycznej w okresie ciąży.

„oszczędzające” płód, ścisłej współpracy położnika i pediatry już na sali porodowej, zwłaszcza w odniesieniu do porodów powikłanych. Według Roszkowskiego zgony noworodków w zależności od sposobu rozwiązania porodu przedstawiały się następująco: poród ‚siłami natury 2,9% zgonów noworodków, cięcie cesarskie 8,5%, kleszcze 4,6%, położenie miednicowe 18,5%, a obrót aż 67,7% zgonów noworodków. Polepszenie opieki poporodowej nad noworodkiem pozwoli zmniejszyć liczbę zgonów również z innych przyczyn.

Śmiertelność okołoporodowa jest tylko wycinkiem zagadnienia umieralności niemowląt, przez którą rozumie się stosunek zgonów niemowląt w pierwszym roku życia do liczby urodzeń. Jest ona w Polsce jeszcze ciągle wysoka, zwłaszcza w porównaniu z szeregiem krajów, w których jest niższa (p. ryc. 19).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories