/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

Preparaty mineralokoitykosteroidów

W tabeli 11 zebrano handlowe preparaty mineralokortykosteroidów. Głównym ich przeznaczeniem jest leczenie niedoczynności kory nadnerczy jako uzupełnienie substytucyjnych dawek kortyzonu i hydrokortyzonu. Ze wskazań pozasubstytucyjnych stosuje się fluorohydrokortyzon w samoistnym niedociśnieniu ortostatycznym.

Aldosteron, główny przedstawiciel grupy mineralokortykosteroidów, nie jest stosowany rutynowo w niedoczynności kory nadnerczy ze względu na wysoki koszt i krótki okres działania. Używany jest najczęściej w badaniach doświadczalnych, ale istnieją też doniesienia o zastosowaniu klinicznym aldosteronu w przełomie nadnerczowym.

Octan dezoksykortykosteronu był pierwszym hormonem nadnerczowym wprowadzonym do leczenia niedoczynności kory nadnerczy. Jako rozt- wór olejowy wchłania sią wolno po wstrzyknięciu domięśniowym i utrzymuje swój wpływ przez ok. 3 doby. W przewlekłym leczeniu choroby Addisona wystarczająca jest na ogół dawka 5 mg, wstrzykiwana 2-krotnie w ciągu tygodnia. Trimetylooctan dezoksykortykosteronu jest lekiem

– 0 przedłużonym dziaianiu. Przeciętna dawka tego leku wynosi 25-37 mg we wstrzyknięciach domięśniowych, wykonywanych co 3-4 tygodnie. Jedynym preparatem dezoksykortykosteronu do wstrzyknięć dożylnych jest glikozyd Percorten „wasserlöslich”. W ostatnim dziesięcioleciu preparaty dezoksykortykosteronu są zastępowane fluorohydrokortyzonem w tabletkach, który jest znacznie wygodniejszy w użyciu. Wchłania się szybko i w całości z przewodu pokarmowego. Działa przeciwzapalnie 12-krotnie silniej od hydrokortyzonu, natomiast 100 razy intensywniej zatrzymuje jony Na+ w organizmie. W dawkach stosowanych ze wskazań substytucyjnych ujawnia tylko swój wpływ mineralotropowy. Octan fluorohydrokortyzonu w zawiesinie krystalicznej (Scherofluoron) jest stosowany dostawowo w celu tłumienia odczynów zapalnych wchodzi on też w skład maści używanych w dermatologii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories