/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

PASOŻYTY

– a)Bąblowiec: schorzenie to wywołane przez Taenia echinococcus jest zjawiskiem bardzo rzadkim. Pasożyt ten spotykany jest u człowieka w postaci niedojrzałej, larwalnej. W stanie dojrzałym przebywają bąblowce w wielkiej liczbie u psa, wilka itd., jako drobne tasiemce, składające się z kilku członów.

Człowiek zaraża się bąblowcem przez połknięcie jaj, które z przewodu pokarmowego psa dostały się do wody, do spożywanych warzyw, a nawet – po wysuszeniu – do kurzu pokojowego.

Oprócz bąblowca jednokomorowego spotykamy u człowieka – chociaż tylko w przypadkach wyjątkowych – bąblowiec wielokomorowy. W tych przypadkach zamiast jednego pęcherza znajdujemy masę składającą się z wielu pęcherzyków, które urastają czasem do dużych rozmiarów.

Obecność i wzrost bąblowca nie jest dla ustroju człowieka sprawą obojętną. Niezależnie od zmian miejscowych, które uwydatniają się w miarę wzrostu pasożyta, występuje u człowieka szereg reakcji, które polegają na pojawieniu się we krwi swoistych przeciwciał, powstaniu pewnej odporności, na zwiększeniu się liczby leukocytów eozynochłonnych oraz objawów dowodzących zatrucia ustroju gospodarza. Do takich objawów stwierdzanych głównie po pęknięciu pęcherza bąblowca należy pokrzywka oraz miejscowe zapalenie otrzewnej w następstwie zetknięcia się jej z zawartością pękniętego pęcherza. Nie ulega wątpliwości, że niedokrwistość, wychudnięcie i coraz wybitniejsze osłabienie należy uważać za dowody przewlekłego zatrucia przez pasożyta,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories