/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

Okres wydzielniczy cyklu miesięcznego

Badania lat ostatnich wykazały, że okresowe krwawienia, robiące wrażenie zupełnie prawidłowych miesiączek, mogą występować, mimo braku fazy wydziel- niczcj w śluzówce macicy i niewytworzenia się ciałka żółtego w jajniku. Fakt ten, stwierdzony z początku na podstawie drobnowidowych badań macic pewnych gatunków małp człekokształtnych, był przez dłuższy czas u kobiety podawany w wątpliwość.

Okazało się jednak, że jest to względnie częste wydarzenie u kobiet miesiączkujących pozornie prawidłowo, a więc w regularnych odstępach czasu, ale niepłodnych, mimo braku jakiejkolwiek uchwytnej przyczyny tej ich niepłodności. Tego rodzaju okresowe krwawienia z macicy, nie różniące się klinicznie od prawidłowych miesiączek, nazwano miesiączkami wrzekomymi, gdyż występują one w błonie śluzowej, która nie przeszła fazy wydzielniczej cyklu miesięcznego wskutek nie- wytworzenia się ciałka żółtego.

Teoretycznie rzecz biorąc, brak okresu wydzielniczego w śluzówce macicy niekoniecznie musi pozostawać w związku z brakiem procesu jajeczkowania, możliwe jest bowiem również wrodzone lub nabyte upośledzenie (niedorozwój lub zanik) błony śluzowej macicy, która nie oddziałuje w ogóle na hormony płciowe, a przede wszystkim na ciałko żółte. Zdaniem niektórych badaczy i w tego rodzaju wypadkach mogą występować krwawienia, przypominające miesiączkę, jakkolwiek sposób ich powstawania jest niezbyt jasny, a w każdym razie etiologicznie różny od tzw. miesiączkowania bezjajeczkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories