/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

Okres płciowego dojrzewania

Okres płciowego dojrzewania, w którym przychodzi do ostatecznego wykształcenia się kobiecych cech płciowych, wymaga szczególnie higienicznego trybu życia. Chodzi bowiem o uniknięcie wszystkich tych niedociągnięć i błędów, które by mogły doprowadzić w przyszłości do wystąpienia schorzeń ginekologicznych.

W dziedzinie odżywiania trzeba przestrzegać zasad podawania rozmaitych pokarmów, a więc białka, węglowodanów i tłuszczów w ilościach zależnych od indywidualnych potrzeb. Jednostronne odżywianie jest szkodliwe, nie uwzględnia bowiem doprowadzania do ustroju szeregu składników, które dla wzrostu i rozwoju rozmaitych jego narządów są szczególnie ważne. Zbyt duże ilości pokarmów prowadzą do nadmiernego przepełnienia kiszek i powiększania pojemności brzucha. Dieta wyłącznie mięsna jest niepożądana, gdyż prowadzi z jednej strony do częstych zaburzeń przemiany materii, z drugiej staje się przyczyną seksualnego podrażnienia. Zbyt jednostronne podawanie węglowodanów i jarzyn, a w szczególności cukrów powoduje u młodych dziewcząt wybitny rozwój podściółki tłuszczowej ze szkodą dla układu mięśniowego. W ocenie prawidłowego cielesnego rozwoju dziewczęcia kierujemy się wagą ciała. Dobrze rozwinięta dziewczyna powinna ważyć przeciętnie około 60 kg przy wysokości około 165 cm (według schematu o pięć kg mniej, niż wynosi jej wysokość ponad 100 cm).

Spożywanie alkoholu w okresie dojrzewania jest również jak w wieku szkolnym zakazane. Duże znaczenie ma natomiast doprowadzanie do ustroju dostatecznej ilości płynów w postaci wody, lekkiej herbaty, mleka i jego przetworów oraz soków roślinnych. Wpływają one na uregulowanie wypróżnień, podobnie jak spożywanie owoców, kompotów, chleba razowego i jarzyn.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories