/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

NIEPOŻĄDANE DZIAŁANIE NIEKTÓRYCH LEKÓW STOSOWANYCH W GINEKOLOGII

Leki stosowane w ginekologii to szeroki wachlarz preparatów mających także zastosowanie w wielu innych dziedzinach medycyny, Do powszechnie stosowanych należą antybiotyki, leki przeciwzapalne, uspokajające, narkotyczne leki przeciwbólowe, witaminy oraz inne leki stosowane ogólnie w przypadkach, gdy choroba podstawowa narządów płciowych współistnieje z innymi chorobami,

Omówiono tylko niepożądane działanie tych leków, które stosowane są typowo w chorobach kobiecych.

Klomiten (cytrynian klomifenu) jest to lek niesteroidowy, chemicznie podobny do takich syntetycznych estrogenów, jak dietylostyibestrol, a zwłaszcza chlorotrianizen (TACE) [3, 19],

Lek ten ma szeiokie zastosowanie w leczeniu niepłodności czynnościowej, przy braku jajeczkowania, w zaburzeniach cyklu miesiączkowego, Mechanizm jego działania nie jest do końca wyjaśniony. Wykazuje działanie zarówno estrogenne, jak i przeciwestrogenne.

Cyklofenii (Fertodur, Ondogyne, Sexovid) jest to lek niesteroidowy regulujący czynności podwzgórzowo-przysadkowe. Stosowany jest w le- cżfeniu bezowulacyjnych cyklów miesiączkowych. Lek ten ma słabe działanie estiogenne, a także wykazuje działanie przeciwgonadotropowe i przeciwestrogenne, wskutek czego po odstawieniu go powoduje zwiększenie wydzielania LH i dojrzewanie pęcherzyka Graafa, a tym samym cwulację.

Epimestrol (Stimovul) jest pochodną estriolu, trzecim z kolei lekiem stosowanym w zaburzeniach związanych z brakiem owulacji, Mechanizm działania epimestriolu nie został dotychczas wyjaśniony. Stwierdzono jednak, że działa on na przysadkę, zwiększając wydzielanie hormonów gonadotropowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories