wysyłka kwiatów do londynu jest prosta! Wystarczy wejść na stronę wysyłka bukietu kwiatów do Londynu zobacz, warto!. / /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

Niemowlęta otyłe

Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka tłuszczowa zawiera dużo wody i dlatego spostrzega się u nich nagłe i dość znaczne skoki wagi ciała w górę i w dół (np. w razie gorączki). Cechuje je słaba ruchliwość, opóźnienie funkcji statycznych, przewlekle zaparte stolce, skłonność do anemii, obniżona odporność. W wieku przedszkolnym stwierdza się duży rozrost tkanki tłuszczowej na tułowiu i udach, ponadto koślawe kolana i widoczny, szczególnie u chłopców, słabszy rozwój zewnętrznych narządów płciowych (patrz ryc. 16). Stan ten bywa często niesłusznie rozpoznawany jako dystrophia adiposogenitalis, chociaż wygląd zewnętrzny jest taki sam.

Leczenie otyłości jest bardzo trudne i często zawodne. W celu zapobiegania należy unikać przekarmiania, i to już w niemowlęctwie. W wieku późniejszym dieta winna zawierać białko, owoce i jarzyny, a mało tłuszczu i węglowodanów. Należy unikać nadmiernego ograniczenia diety, by nie spowodować zupełnego spadku sił. Ponadto zaleca się w miarę ruchliwy tryb życia, umiarkowane sporty, kąpiele morskie i mineralne. Z leków stosuje się preparaty tarczycowe (ostrożnie), zioła przeczyszczające i odchudzające (degrosan, normosan), a ostatnio pre- ludin, który obniża łaknienie poprzez działanie na ośrodki podwzgó- rzowe (wzmożenie uczucia sytości) oraz natężenie procesów przemiany materii. Dawki u dzieci wahają się od 5—25 mg dziennie, zależnie od wieku i indywidualnej wrażliwości.

g. Chudość konstytucyjna nie ma ściśle sprecyzowanego obrazu etiologicznego. Przede wszystkim należy wyraźnie oddzielić chudość z niedoboru (głównie hipowitaminozy itp.). Często chudość pozornie konstytucyjna okazuje się schorzeniem nabytym w następstwie infekcji, urazu, kiedy indziej powstaje na tle nabytych zaburzeń gruczołów wewnątrzwydzielniczych. Tylko rzadkie przypadki, gdy nie znajdujemy uchwytnej przyczyny, możemy nazywać chudością konstytucyjną w ścisłym znaczeniu. Cechuje ją wybitna przewaga procesów dys- symilacyjnych, podwyższona przemiana materii, prawie zupełny, równomierny zanik tkanki tłuszczowej. Wzrost ciała i proporcje są prawidłowe. Samopoczucie chorego na ogół dobre. Łaknienie zwykle dobre, nierzadko wilczy głód (w przeciwieństwie do chudości z niedoboru, gdzie łaknienie jest zawsze słabe). W postępowaniu leczniczym należy zawsze zrewidować dietę i wyłączyć przyczyny pozakonstytucyjne. Niekiedy dobre wyniki uzyskuje się po leczeniu insuliną w dawkach 5—2-0 j. na dobę z równoczesnym obfitym podawaniem węglowodanów. Odmienną postacią, rozpoczynającą się od wieku szkolnego, jest tzw. lipo- dystiophia progressiva, w której następuje stopniowy zanik tkanki tłuszczowej, poczynając od twarzy. Jest to schorzenie typu degenera- cyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories