koksy / /

Wpisy

Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...
ROZWÓJ CZŁOWIEKA A INTENSYWNOŚĆ ŻYCIA
Inny paradoks powstaje wówczas, gdy uświadomimy sobie, że czynnikiem...

Nagły skręt szypuły guza

Wyższa gorączka przemawia raczej za zakażeniem guza bakteriami, które przewędrowały z przewodu pokarmowego lub naczyniami chłonnymi czy krwionośnymi.

Nagły skręt szypuły guza daje burzliwe i groźne objawy. Są nimi: gwałtowne bóle, zrazu w okolicy guza, potem w całym brzuchu, oraz wstrząs. W pewnych przypadkach może dojść do zapadu, do podniesienia się ciepłoty ciała do 390 i wyżej, wzdęcia brzucha, porażenia jelit, nudności, czkawki i wymiotów. Często również występuje nieznaczne krwawienie z macicy. Objawy te nasilają się bardzo prędko, a dołącza się do nich czasem ostra niedokrwistość w następstwie wylewów krwi do wnętrza guza i do brzucha. Krwotoki takie mogą być tak groźne, że stają się czasem przyczyną śmierci, podobnie jak ostre toksyczne zapalenie otrzewnej.

W większości przypadków ogólny stan jednak poprawia się, gorączka stopniowo opada, bębnica staje się mniej wyraźna, przemijają również czkawka i wymioty. Bolesność brzucha, zrazu rozległa, zmniejsza się i ogranicza się znowu do okolicy guza. Taki przebieg występuje przede wszystkim w przypadkach, w których skręt szypuły nie jest znacznego stopnia i guz, najprawdopodobniej wskutek zwrotów tułowia działających w kierunku przeciwnym skrętowi szypuły, przynajmniej częściowo się odkręci. Stan ten może jednak znowu ulegać zmianie na gorsze w razie dalszego znaczniejszego skrętu szypuły guza, jeśli nie wytworzą się zrosty unieruchamiające go.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories