/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

METABOLIZM, ROZKŁAD I KLIRENS

Początkowo przypuszczano, że ich metabolizm służy jedynie procesowi wydalania androgenów, ale obecne badania wskazują, że metabolizm testosteronu służy również zwiększeniu jego aktywności biologicznej, w czym dużą rolę odgrywa 5a-reduktaza u mężczyzn i aromataza u kobiet.

Zdolność metabolizmu androgenów do DHT organizm nabywa w wyniku działania testosteronu w życiu płodowym lub po urodzeniu. Wzrost aktywności 5a-reduktazy u kobiet z hirsutyzmem może być wynikiem okołodojrzewaniowego nadmiaru testosteronu [17].

Testosteron aromatyzowany do estrogenów w okresie okołourodzenio- wym jest odpowiedzialny za ,,maskulinizację” mózgu i rozwój tzw, męskiej roli płciowej [16].

W czasie jednego przejścia przez krążenie wątrobowe ok. 50% krążącego testosteronu ulega metabolizmowi głównie do androsteronu i etiocholanolonu. Są to steroidy zredukowane odpowiednio w pozycjach 5a i 50, z moczem wydalane jako glukuroniany i siarczany.

Dynamikę metabolizmu, rozkładu i wydalania testosteronu można mierzyć za pomocą tzw. stopnia klirensu metabolicznego (Metabolic Clearance Ratę – MCR), który odzwierciedla również stopień wiązania testosteronu i pojemność tego wiązania z białkami nośnikowymi surowicy. Stopień klirensu metabolicznego oznacza się przez mierzenie dynamiki znikania z krążenia testosteronu znakowanego radioizotopami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories