cienie pod oczami / /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

MARGINES PROBLEMÓW PSYCHOLOGICZNYCH CZŁOWIEKA

W istocie rzeczy wiedza o problemach seksualnych jest raczej zbyt duża niż zbyt mała. Żadna sfera działalności człowieka nie została poddana tak skrupulatnym, szczegółowym badaniom jak sfera seksualna, chociażby w badaniach grupy Kinseya (1948). Żadna też nie doczekała się tego, aby biorąc ją za punkt wyjścia, opracowano system czy kilka systemów wyjaśniających naturę ludzką we wszystkich jej przejawach, co zapoczątkował Freud, a kontynuowało wielu innych myślicieli. Tyle że psychologowie pozostawali na uboczu tych poczynań. Stąd sformułowanie, iż wiemy o sprawach seksualnych zbyt dużo, oznacza tu również

– 1 to, że znaczna część tej wiedzy jest nieprzydatna do interpretacji psychologicznych lub też w ogóle stanowi materiał fikcyjny. Takie są prawa rozwoju nauki, że brak wiedzy w jakiejś dziedzinie jest nieraz korzystniejszy jako punkt wyjścia do postępu badań niż wiedza już istniejąca, ale o niepewnej wartości. Stawia ona na drodze badacza wiele pułapek i fałszywych drogowskazów. Nie jest to jednak powodem, aby tej drogi zaniechać. Świat faktów, zwłaszcza psychologicznych, jest w ogóle trudniejszy do opanowania niż świat wymyślony.

Czy jest to tematyka tak bardzo podszyta sensacyjnością, że mogłaby kompromitować poważnego badacza? Pomieszano tu przyczyny i skutki. Pozostawienie problematyki seksualnej łowcom sensacji, kompensującym braki warsztatu epatowaniem szerokiej publiczności, nie może doprowadzić do innego rezultatu.

Czy jest to margines problemów psychologicznych człowieka? Na to pytanie można odpowiedzieć pytaniem: a czy taki margines w ogóle istnieje?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories