/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

Liszaj rumieniowaty obejmuje wiele narządów

– 2. Zapalenie skórno-mięśniowe (dermatomyositis) spotyka się u dzieci częściej niż liszaj rumieniowaty i podobnie jak liszaj częściej u dziewczynek. Wiek prodysipozycyjny obejmuje okres od 5 do 12 roku życia. Czynnik etiologiczny jest nie znany. Nie stwierdzono dotychczas żadnego związku zapalenia z jakimkolwiek zakażeniem.

Choroba- obejmuje wiele narządów, lecz zmiany w mięśniach szkieletowych i skórze są dominujące. Zmiany w mięśniach charakteryzują się zwyrodnieniem szklistym włókien mięśniowych, obecnością wakuoli i .nacieczeniem fibroblastów między włóknami, zwłaszcza w miejscach połączenia mięśni ze skórą. Oprócz tego spostrzega się rozrost błony środkowej naczyń i nacieczenia okołonaczyniowego. Zwyrodnienie i rozpad włókien mięśniowych ma charakter postępujący, a miejsce mięśni zajmuje rozrastająca się tkanka włóknista.

Początek choroby zdradza się niepostrzeżenie powolnym narastaniem osłabienia i nużliwości mięśni, szczególnie kończyn dolnych. W okresie pełnego rozwoju choroby spostrzega się także pewną sztywność mięśni i tkliwość na dotyk. Po ustąpieniu choroby spostrzega się niekiedy zwapnienia ogniskowe w mięśniach i skórze.

Zmiany skórne rumieniowe są podobne do zmian w liszaju rumieniowatym, lecz zwykle mniej wybitne i mniej typowe. Częściej natomiast • spostrzega się obrzęk powiek oraz zasinienie i pogrubienie skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories