Pochłaniacz pyłu / implanty zębów /

Wpisy

Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...
ROZWÓJ CZŁOWIEKA A INTENSYWNOŚĆ ŻYCIA
Inny paradoks powstaje wówczas, gdy uświadomimy sobie, że czynnikiem...

Leczenie operacyjne raka szyjki macicznej

Leczenie operacyjne raka szyjki macicznej polega – nawet w przypadkach wczesnego nowotworowego owrzodzenia – na wycięciu całej macicy wraz z przydatkami, górną częścią pochwy, tkanką łączną przymacicza w jak największym zakresie oraz węzłami chłonnynń krzyżowymi i podbrzusznymi. Usunięcie węzłów chłonnych okazuje się koniecznością w 30-40% przypadków.

W przypadkach raka przedinwazyjnego leczenie chirurgiczne może być mniej radykalne i polega na histerektomii z pozostawieniem przydatków lub chociażby jednego jajnika. Ponieważ jednak dodatni wynik histologicznego badania skrawków błony śluzowej wydobytych łyżeczką z bezpośredniej okolicy ujścia zewnętrznego i kanału szyjki najczęściej nie może decydować, czy rak przedinwazyjny nie przeszedł już w fazę inwazji, stosowanie ograniczonych zabiegów chirurgicznych raczej nie jest wskazane.

Wyjęcia macicy dokonujemy z reguły albo w drodze zabiegu pochwowego (metoda Schauty), albo też rozszerzonego zabiegu brzusznego metodą Wertheima. W obu przypadkach wchodzi dziś w grę w zasadzie rak szyjki macicznej I i II stopnia. Rozszerzony zabieg Schauty daje jednak pomyślne wyniki tylko wówczas, kiedy guz nowotworowy zajmuje wyłącznie tylko część pochwową albo jej najbliższe sąsiedztwo, a więc kiedy naciek rakowy nie przeniknął zbyt daleko w przymaciczną tkankę łączną. Przypadki nastręczające pewne wątpliwości co do łatwego oddzielenia pęcherza i moczowodów do zabiegu tego się nie nadają. Pierwotna śmiertelność po rozszerzonym zabiegu pochwowym Schauty wynosi około 5%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories