/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

Leczenie operacyjne raka szyjki macicznej

Leczenie operacyjne raka szyjki macicznej polega – nawet w przypadkach wczesnego nowotworowego owrzodzenia – na wycięciu całej macicy wraz z przydatkami, górną częścią pochwy, tkanką łączną przymacicza w jak największym zakresie oraz węzłami chłonnynń krzyżowymi i podbrzusznymi. Usunięcie węzłów chłonnych okazuje się koniecznością w 30-40% przypadków.

W przypadkach raka przedinwazyjnego leczenie chirurgiczne może być mniej radykalne i polega na histerektomii z pozostawieniem przydatków lub chociażby jednego jajnika. Ponieważ jednak dodatni wynik histologicznego badania skrawków błony śluzowej wydobytych łyżeczką z bezpośredniej okolicy ujścia zewnętrznego i kanału szyjki najczęściej nie może decydować, czy rak przedinwazyjny nie przeszedł już w fazę inwazji, stosowanie ograniczonych zabiegów chirurgicznych raczej nie jest wskazane.

Wyjęcia macicy dokonujemy z reguły albo w drodze zabiegu pochwowego (metoda Schauty), albo też rozszerzonego zabiegu brzusznego metodą Wertheima. W obu przypadkach wchodzi dziś w grę w zasadzie rak szyjki macicznej I i II stopnia. Rozszerzony zabieg Schauty daje jednak pomyślne wyniki tylko wówczas, kiedy guz nowotworowy zajmuje wyłącznie tylko część pochwową albo jej najbliższe sąsiedztwo, a więc kiedy naciek rakowy nie przeniknął zbyt daleko w przymaciczną tkankę łączną. Przypadki nastręczające pewne wątpliwości co do łatwego oddzielenia pęcherza i moczowodów do zabiegu tego się nie nadają. Pierwotna śmiertelność po rozszerzonym zabiegu pochwowym Schauty wynosi około 5%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories