/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

LECZENIE ANTYANDROGENAM

Jedną z metod zmniejszenia stężenia testosteronu oprócz hormonów żeńskich i orchidektomii jest leczenie antyandrogenami, które stosuje się u chorych mających przeciwwskazania do stosowania estrogenów i nie wyrażających zgody na trzebienie.

Octan cyproteronu (Androcur) jest pochodną progesteronu o silnym działaniu przeciwandrogenowym, hamującym wydzielanie endogennych i wpływ egzogennych androgenów we wszystkich narządach. Octan cyproteronu (Androcur) blokuje receptory androgenów w komórce gruczołu krokowego współzawodnicząc o miejsce w kompleksie białko-5-a-di- hydrotestosteron. Stosuje się średnio 2 razy po 50 mg i nie należy przekroczyć dawki 150 mg/24 h.

Słabszym androgenem jest spironolakton (Aldactone, Spironolacton, Verospiron), antagonista aldosteronu o działaniu moczopędnym. Zwiększa wydzielanie jonów Na+ i zmniejsza wydzielanie jonów K+. Ostrożnie należy stosować u chorych z niewydolnością wątroby i nerek. Nadaje się do uzupełniającego leczenia w czasie kuracji estrogenami. Stosuje się średnio 4 razy po 25 mg/24 h 123].

Jednym z najnowszych leków antyandrogenowych jest euleksyna, nie- steroidowy, doustny antyandrogen hamujący połączenie androgenu z jądrem komórki docelowej. Preparat Flutamid (2-metyIo-N-4-nitro-3-trifIu- orometylofenylopropanamid) stosuje się u chorych nieleczonych, niewrażliwych lub odpornych na dotychczasowe leczenie. Jest dobrze tolerowany i nie daje większych objawów niepożądanych. Tabletki po 250 mg podaje się średnio 3 razy dziennie przez wiele miesięcy. Miernej gineko- mastii można zapobiegać albo przez zmniejszenie dawki albo zastosowanie bromokryptyny.

Stosowanie tzw. wstrząsu androgenowego polegającego na podawaniu testosteronu w celu przywrócenia reakcji organizmu na estrogeny jest w chwili obecnej zarzucone, a nawet zabronione przez Zespół Specjalistów Krajowych w Dziedzinie Urologii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories