/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

Kształt gruczołów jest nieregularny

Głównym objawem klinicznym metropatii jest krwawienie z macicy. Zanim jednak przyjdzie do jego wystąpienia, zachodzą w błonie śluzowej tego narządu zmiany polegające na zgrubieniu jej wskutek przerostu. Przerost ten nie odbywa się równomiernie, co powoduje tworzenie się polipowatych wyrośli i nietypowego rozwoju gruczołów. Kształt gruczołów jest nieregularny, a wskutek poszerzenia się ich światła powstają drobne torbidki. Gruczoły te nie wytwarzają jednak wydzieliny, gdyż nie dochodzi do powstania ciałka żółtego w jajniku, a co za tym idzie do wytwarzania hormonu ciałka żółtego.

Wskutek Ieukocytarnego nacieczenia zatorów i wylewów krwi w obrębie błony śluzowej dochodzi wcześniej lub później do stopniowej, ogniskowej martwicy i powolnego, często długotrwałego, oddzielania się patologicznie zmienionej jej warstwy czynnościowej. Procesowi temu towarzyszy krwawienie, które czasem bywa bardzo obfite. Dopiero po oddzieleniu się warstwy czynnościowej błony śluzowej dochodzi zwykle do zaniku pęcherzyka Graafa.

Badanie histologiczne błony śluzowej w czasie krwawienia wykazuje, że nabłonek jej składa się z wysokich komórek słupkowych, rozmieszczonych nierównomiernie, ze względu na istniejące ogniska rozpadu i martwicy, które są cechą znamienną tego schorzenia. Poszerzanie się światła gruczołów można stwierdzić nawet gołym okiem.

Nabłonek takich gruczołów składa się zwykle również z wysokich komórek słupkowych obok nich mogą jednak występować i komórki niższe, a nawet spłaszczone. Bardzo często komórki nabłonkowe ukla- Ryc- >45b- Przerost śluzówki macicy w przebiegu, dają się w warstwy i tworzą jakby krw’otoczncj melroPalii (™tropathia haemorrhagica). małe brodawki i wyniosłości. W świe- Na zdkciu vtidoczne wybit”e p™««™« gruczołów śluzówki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories