/ /

Wpisy

Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...
ROZWÓJ CZŁOWIEKA A INTENSYWNOŚĆ ŻYCIA
Inny paradoks powstaje wówczas, gdy uświadomimy sobie, że czynnikiem...

Krwiaki

Krwiak szyjki macicy wyczuwa się podczas badania jako guz wypełniający sklepienia pochwy. Część pochwowa jest rozdęta i twarda. Trzon macicy jest wyczuwalny ponad guzem..

Krwiaki jajowodowe są podczas badania ginekologicznego bardzo bolesne. Mała ich ruchomość tłumaczy się istnieniem wytworzonych w tym czasie zrostów otrzewnowych, zwłaszcza w okolicy ujścia brzusznego. Leżą one bardziej ku tyłowi i robią wrażenie miększych niż krwiaki pochwy lub macicy.

Krwiaki przewodu płciowego w przypadkach połowicznego jego zarośnięcia sprawiają nieraz trudności rozpoznawcze. Połączenie szczegółów zebranych w czasie wywiadów (wiek 14-18 lat, napadowe okresowe bóle w podbrzuszu) z wynikami badania ginekologicznego (ewentualne stwierdzenie przegrody w pochwie, jednorożny kształt macicy dwurożnej itp.) może nieraz ułatwić rozpoznanie. Odpływ krwi miesięcznej jest w tych przypadkach objawem, który może powodować raczej pomyłki rozpoznawcze.

Leczenie zarośnięcia przewodu płciowego w obrębie błony dziewiczej i najniższego odcinka pochwy polega na nacięciu błony, która stanowi przegrodę, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności celem uniknięcia zakażenia. Odpływa wówczas pewna ilość czerwonobrunatnej gęstej cieczy, która jest mieszaniną krwi miesięcznej, pozbawionej wody i uległej zmianom wstecznym z wydzieliną macicy. Ciecz ta z reguły nie zawiera bakterii. Szczątki błony należy usunąć nożyczkami, a brzegi powstałej w ten sposób rany zespolić szwami katgutowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories