/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

Krwiaki

Krwiak szyjki macicy wyczuwa się podczas badania jako guz wypełniający sklepienia pochwy. Część pochwowa jest rozdęta i twarda. Trzon macicy jest wyczuwalny ponad guzem..

Krwiaki jajowodowe są podczas badania ginekologicznego bardzo bolesne. Mała ich ruchomość tłumaczy się istnieniem wytworzonych w tym czasie zrostów otrzewnowych, zwłaszcza w okolicy ujścia brzusznego. Leżą one bardziej ku tyłowi i robią wrażenie miększych niż krwiaki pochwy lub macicy.

Krwiaki przewodu płciowego w przypadkach połowicznego jego zarośnięcia sprawiają nieraz trudności rozpoznawcze. Połączenie szczegółów zebranych w czasie wywiadów (wiek 14-18 lat, napadowe okresowe bóle w podbrzuszu) z wynikami badania ginekologicznego (ewentualne stwierdzenie przegrody w pochwie, jednorożny kształt macicy dwurożnej itp.) może nieraz ułatwić rozpoznanie. Odpływ krwi miesięcznej jest w tych przypadkach objawem, który może powodować raczej pomyłki rozpoznawcze.

Leczenie zarośnięcia przewodu płciowego w obrębie błony dziewiczej i najniższego odcinka pochwy polega na nacięciu błony, która stanowi przegrodę, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności celem uniknięcia zakażenia. Odpływa wówczas pewna ilość czerwonobrunatnej gęstej cieczy, która jest mieszaniną krwi miesięcznej, pozbawionej wody i uległej zmianom wstecznym z wydzieliną macicy. Ciecz ta z reguły nie zawiera bakterii. Szczątki błony należy usunąć nożyczkami, a brzegi powstałej w ten sposób rany zespolić szwami katgutowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories