/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

Krwawienie do jamy ustnej

W przypadku krwawienia do jamy ustnej czy wymiotów chorego należy obrócić na bok. Czynność tę musi wykonywać kilka osób na raz. Chorego należy obracać w całości, przykładając największą uwagę do utrzymania kręgosłupa w wyproście (możliwość uszkodzenia kręgosłupa). W pozycji na boku należy podeprzeć głowę chorego i ograniczyć jego poruszanie.

Przy wyciekaniu krwi lub płynu surowiczego z uszu lub z nosa należy jedynie zakryć je luźno jałowymi gazikami w ten sposób, aby gazik nie działał jak czop i nie utrudniał swobodnego odpływu płynu mózgowo-rdzeniowego. Gaziki należy zmieniać po ich namoknięciu, gdyż w przeciwnym razie naraża się chorego na wstępujące zakażenie opon mózgowo-rdzeniowych. Wyciek płynu zazwyczaj ustaje samoistnie.

Upośledzenie oddychania jest częstym powikłaniem ciężkich urazów głowy. Z tego względu dobrze jest mieć w pogotowiu ssak celem ewentualnego odsysania wydzieliny.

Po urazie mózgu może dojść do pobudzenia, a nawet wystąpienia drgawek. Należy więc mieć przygotowany klin (np. rolka bandażu) celem uchronienia chorego przed przygryzieniem języka.

Ciężkie zranienia kości twarzy, jamy ustnej i żuchwy mogą doprowadzić w miarę narastania obrzęku do niedrożności dróg oddechowych (mniej więcej po upływie godziny). Nie należy więc ściśle bandażować ciężkich zranień żuchwy ani szyi, gdyż może to utrudnić przepływ powietrza w miarę narastania obrzęku. Można również w razie potrzeby założyć rannemu rurkę ustno-gardłową.

Unieruchomienie transportowe. Ranny z urazem czaszki powinien być zasadniczo transportowany w pozycji leżącej na boku lub na plecach. Jeżeli doznał ciężkiego uszkodzenia kości twarzy, transportujemy go w ułożeniu twarzą w dół (na brzuchu). Wskazane jest nieznaczne uniesienie wyżej wezgłowia noszy, przez co zmniejsza się groźbę obrzęku mózgu.

Należy pamiętać, że ciężkim urazom głowy mogą towarzyszyć uszkodzenia krę-gosłupa szyjnego. Z tego względu wskazane jest unieruchomienie głowy np. woreczkami z piaskiem celem zapobiegnięcia niepożądanym jej ruchom.

Przewidując ewentualne pobudzenia ruchowe chorego czy drgawki, należy go przywiązać pasami do noszy (w okolicy barków, miednicy i kolan).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories