/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

Krwawienia niereguralne

Rzeczą znamienną dla początkowego okresu raka szyjki macicznej jest brak bólów i ogólnego osłabienia. Krwawienia nieregularne zdarzają się jednak coraz częściej i stają się coraz silniejsze, zwłaszcza w postaci raka wrzodziejącego.

Miesiączki w okresie początkowym rozwoju raka szyjki mają niekiedy skłonność do przedłużania się. Bywają one również obfitsze, nie jest to jednak regułą. Ponieważ objawy wczesnego raka szyjki macicznej nie są dla niego charakterystyczne, ale zdarzają się również w przebiegu innych schorzeń tej okolicy, do rozpoznania nowotworu w tym okresie wiedzie tylko dokładne badanie ginekologiczne, potwierdzone badaniem mikroskopowym cząstek podejrzanej tkanki. Nie można bowiem zapominać, że zarówno upławy, jak i nieregularne krwawienia towarzyszą także rozwojowi polipa śluzowego szyjki lub podśluzowego mięśniaka i że krwawienia urazowe mogą występować nie tylko w razie obecności tych guzów, ale i w razie istnienia nadżerki pochwowej.

Fakt ten stanowi dostateczne usprawiedliwienie dla wprowadzenia w niektórych krajach okresowego obowiązku badania kobiet między 40-60 rokiem życia, u których występują wspomniane objawy, gdyż jedynie w ten sposób można uniknąć zgłaszania się ich w okresie, kiedy widoki na trwałe wyleczenie nowotworu są znacznie gorsze.

Badanie przedmiotowe raka części pochwowej wprowadzonymi do pochwy palcami wykazuje w najwcześniejszym okresie schorzenia, że nowotwór przedstawia się zwykle albo w postaci nieznacznie tylko ponad powierzchnię wzniesionego zgrubienia, albo płytkiego owrzodzenia na partio vaginalis. Raka rozwijającego się w kanale szyjki macicznej trudno wykazać badaniem fizykalnym, gdyż w tej postaci nowotwór rozwija się z początku nie tyle w kierunku ujścia zewnętrznego, ile w innych kierunkach, tak że powierzchnia części pochwowej przez dłuższy czas pozostaje niezmieniona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories