/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

Krążek międzykręgowy u osoby dorosłej

Istnieją dane przemawiające za tym, że aż do końca trzeciej dekady życia krążek międzykręgowy ma sieć naczyń krwionośnych. Po tym okresie krążek staje się całkowicie pozbawiony ukrwienia i odżywia się jedynie na drodze dyfuzji przez chrzęstne płytki graniczne.

Krążek międzykręgowy u osoby dorosłej składa się z trzech elementów: płytek chrzęstnych pokrywających go od góry i dołu, pierścienia włóknistego i jądra miażdżystego.

Płytki chrzęstne pokrywają środkowe części trzonów, przy czym z przodu i od boków stykają się z kostnym pierścieniem nasadowym, a od tyłu sięgają aż do krawędzi trzonu. Włókna zarówno pierścienia, jak i jądra miażdżystego biorą stąd swój początek.

Pierścienie włókniste w odcinku lędźwiowym kręgosłupa składają się z koncentrycznie ułożonych płytek, których włókna przebiegają skośnie od przyczepów do płytek chrzęstnych i pierścieni nasadowych sąsiednich kręgów. W odcinku lędźwiowym pierścień włóknisty składa się z 10-12 płytek, które są grube po bokach a cienkie i pasmowate od przodu i od tyłu. Płytki oddziela od siebie luźna tkanka włóknista.

Zarówno od przodu, jak i od boków pierścień włóknisty jest silnie przymocowany do trzonu kręgu, przy czym przednia część pierścienia łączy się z więzadłem podłużnym przednim. Od tyłu przyczep pierścienia włóknistego jest słabszy, ponadto nie jest on mocno zrośnięty z więzadłem podłużnym tylnym.

Przednie i tylne odcinki pierścienia włóknistego są dwukrotnie grubsze od odcinków bocznych, gdzie warstwy włókien są węższe i jest ich mniej, przy czym włókna w poszczególnych warstwach przebiegają bardziej równolegle mniej też jest substancji spajającej. Włókna warstw położonych wewnętrznie wnikają wjądro miażdżyste i łączą się z jego międzykomórkowym rusztowaniem, przez co nie stwierdza się wyraźnej różnicy między pierścieniem a jądrem.

Pierścień włóknisty rozwija się stosownie do działających naprężeń i nacisków. W miarę upływu lat zawartość wody zmniejsza się w nim z 78 na 70%, przy czym poczynając od końca trzeciej dekady życia zawartość wody nie ulega dalszemu zmniejszaniu.

Pierścień włóknisty otacza jądro miażdżyste i tworzy obwodową elastyczną część krążka między kręgowego. Głębiej położone blaszki pierścienia przyczepiają się do granicznych płytek chrzęstnych trzonów oraz okrężnego pierścienia kostnego.

Zadaniem pierścienia włóknistego jest łączenie poszczególnych trzonów kręgowych w jedną całość czynnościową pierścienie umożliwiają pewien, niewielki zresztą, zakres ruchów między kręgami. Ruchomość jest zapewniona przez rozciągliwość pierścienia, jąder oraz swoisty – skośny i spiralny układ jego włókien. Pierścień spełnia też funkcję hamulca bezpieczeństwa w przypadku zamiaru wykonania ruchu o nadmiernej amplitudzie. Elastyczność pierścienia zapewnia także właściwe położenie i kształt jądra miażdżystego. Pierścień włóknisty jest najważniejszym elementem stabilizującym kręgosłup.

W tylnej części pierścienia włóknistego są zawarte pozbawione otoczki mielino- wej włókna nerwowe. Włókna te unerwiają też więzadlo podłużne tylne (nerwy czuciowe znajdują się też w powięzi, więzadłach, okostnej i tylnych stawach między kręgowych).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories