/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

KORTYKOTERAPIA

Steroidy z reguły powodują zwiększenie łaknienia. Łączy się ono często z przystosowawczym zwiększeniom wydzielania insuliny. W grupie chorych leczonych przez autora szybki rozwój otyłości dotyczył 36% przypadków leczonych kortyzonem, prednizonem i deksametazonem. Triam- cynolon wyróżnia się hamującym wpływem na łaknienie.

Kortykoterapia wywołuje wiele zmian w czynności błony śluzowej żołądka. Zwiększa się wydzielanie kwasu solnego i pepsyny, średnio o 50- 100% wartości przed leczeniem. Zjawisko to pojawia się regularnie u zwierząt doświadczalnych u ludzi nie jest stale, zwłaszcza u dzieci. Mechanizm tego rodzaju wpływu glikokortykosteroidów nie jest w pełni wyjaśniony. Pod wpływem glikokortykosteroidów zwiększa się zawartość dekarboksyiazy histydyny w błonie śluzowej żołądka. Może to być, wskutek powstawania histaminy, przyczyną nadmiernego wydzielania komórek okładzinowych. Glikokortykosteroidy hamują także zwrotne wchłanianie jonów wodorowych.

Kortyzon zmniejsza także regenerację komórek błony śluzowej żołądka i jelita cienkiego, zmniejsza ogólne wytwarzanie śluzu, a szczególnie zawartych w nim kwasów sialowych. W ten sposób błona śluzowa staje się bardziej podatna na trawiące działanie soku żołądkowego.

Powyższe zaburzenia wydzielnicze uznaje się za czynniki predysponujące do powstawania czynnościowych zaburzeń żołądkowo-jelitowych w przebiegu kortykoterapii, które występują u około 1/3 leczonych. Najczęściej polegają one na pobolewaniu w nadbrzuszu, wzdęciach, zaparciu. W przypadkach tego rodzaju badanie radiologiczne wykazuje przerost błony śluzowej żołądka i jej nadmierne wydzielanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories