/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

KONSTYTUCJA A BUDOWA CIAŁA (HABITUS)

Ponieważ cechy budowy ciała są cechami wybitnie konstytucyjnymi, a równocześnie najłatwiej dostępnymi badaniu, często stosuje się podział konstytucyjny według cech budowy ciała (w przeciwieństwie do typologii hipokratesowej i pawłowowskiej). Wymieniane są następujące typy:

a. Typ hipoplas tyczny odznacza się niską wagą ciała i niskim wzrostem przy zachowanej proporcji. Mówi się, że dziecko takie jest drobne. Próby gwałtownego wpływania na przyrost wagi kończą się zwykle niepowodzeniem. Odpowiednio do tego występuje słabszy rozwój wszystkich narządów.

b. Typ hiperplasty cz’ny, przeciwieństwo typu hipoplastycz- nego, odznaicza się silną atletyczną budową, dużą wagą ciała i dużym wzrostem.

c. Typ normalny, pośredni, o cechach przeciętnych i harmonijnych proporcjach ciała.

d. Typ leptosomiczny odznacza się nadmierną długością ciała z równoczesnym niedoborem wagi. Mięśnie, a przede wszystkim tkanka tłuszczowa, są słabo rozwinięte, kończyny długie, cienkie, tułów długi. Skrajnym przedstawicielem jest tutaj tzw. typ asteniczny, posiadający wymienione cechy w znacznie silniejszym stopniu. W typie tym wskutek słabego rozwoju kośćca i mięśni zaznacza się skłonność do zniekształceń układu kostnego (skrzywienia kręgosłupa, ramion, defor-macje klatki piersiowej, wady postawy, nierówny wzrost kończyn, płaskie stopy itp.). Klatka piersiowa jest długa i wąska. Serce jest małe, podobne do wiszącej kropli trzewia skłonne są do opadania. Układ wegetatywny wykazuje z reguły przewagę napięcia układu sympatycznego, występuje więc zwiększona potliwość skóry, pobudliwość, błysz-czące oczy, tachykardia, podwyższona przemiana materii. Łaknienie z reguły słabe. U niektórych dzieci zaznacza się stała hipertermia, tzw. hypertheimia constitutionalis, dająca się w większości przypadków usunąć stosowaniem leków uspokajających. Dość często spotyka się rozwiniętą ponad wiek inteligencję i zasób wiedzy. Są to równocześnie dzieci’ bardzo wrażliwe, ciągle aktywne, ale łatwo męczące się zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

W celu uzyskania optymalnego rozwoju szczególnie wskazane jest dla tych dzieci przebywanie na świeżym powietrzu, poza miastem,, w środowisku spokojnym oraz gimnastyka i ćwiczenia fizyczne. W przypadkach poważniejszych zaburzeń wskazane są leki uspokajające i anaboliczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories