praca ochrona środowiska / /

Wpisy

Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...
ROZWÓJ CZŁOWIEKA A INTENSYWNOŚĆ ŻYCIA
Inny paradoks powstaje wówczas, gdy uświadomimy sobie, że czynnikiem...
  • Najwyższej jakoś zegarki marki triva

Jama Douglasa

W jamie Douglasa wyczuwa się przez tylne sklepienie pochwy krwistek pozamaciczny. Jest on zrazu miękki, potem twardnieje. Krwistek rośnie, jeśli krwawienie utrzymuje się nadal. Objawy niedokrwistości stają się wówczas wyraźniejsze. Nie są one w poronieniu trąbkowym zjawiskiem dominującym, gdyż na pierwszy plan wysuwają się symptomy podrażnienia otrzewnej (bóle, nudności, wymioty).

Spostrzeżenia kliniczne stwierdzają stosunkowo wczesne w porównaniu z ciążą prawidłową pojawienie się siary w sutkach. Odczyn Friedmana i Aschheima-Zon- dcka bywa prawie zawsze dodatni, chyba że chodzi o przypadki zastarzałe, kiedy .całe jajo obumarło we wszystkich swych składnikach.

W razie istnienia wątpliwości rozpoznawczych nakłucie tylnego sklepienia pochwy i wydobycie ciemnej, płynnej krwi (która nic skrzepła wskutek obecności zaczynów) decyduje zwykle o diagnozie.

Należy wspomnieć, że nieznaczne krwawienie towarzyszy również powstawaniu trąbkowegozaśniadu krwawego (mola cruenta). Tworzy się on zwykle w drugim miesiącu ciąży. Pewna ilość krwi dostaje się do brzucha, jeżeli ujście brzuszne jajowodu nie jest zamknięte. Poza krwawieniem z macicy, powtarzającymi się bólami w podbrzuszu i zatrzymaniem się miesiączki stwierdza się tylko zgrubienie w okolicy jajowodu zajętej przez zaśniad krwawy.

– b)Pęknięcie jajowodu. Pęknięcie jajowodu cechują objawy gwałtowniejsze niż w przypadkach poronienia brzusznego lub przeżarcia ściany zewnętrznej trąbki. Są to objawy krwotoku do jamy brzusznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories