/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

GRUŹLICA TRZONU MACICY

Gruźlica trzonu macicy jest na ogół schorzeniem wtórnym, towarzyszącym zwykle gruźliczemu zapaleniu jajowodów. Przebieg sprawy gruźliczej jest podobny do przebiegu jej w jajowodach. Schorzeniu ulega z początku zwykle błona śluzowa (endometritistuberculosa) ,z czasem jednak przychodzi do zajęcia przez proces gruźliczy mięśniówki, do serowacenia i powitania jam gruźliczych w ścianie narządu. Niekiedy schorzenie zajmuje oprócz trzonu także szyjkę macicy.

Najczęstszą siedzibą gruźlicy trzonu jest okolica ujścia macicznego jajowodów. W czasie ciąży umiejscawia się ona bardzo często w doczesnej podstawowej (decidua basalis).

Gruźlica trzonu macicy występować może w kilku postaciach. Najczęściej spotykany jest przewlekły, rozlany proces gruźliczy, w którego przebiegu dochodzi do serowacenia (endometritis tuberculosa). Ogranicza się on, ściśle biorąc, nie tylko do śluzówki, ale zajmuje także części mięśniówki sąsiadujące z jej chorymi miejscami.

Nabłonek śluzówki robi zrazu wrażenie prawidłowego. Wykazuje on jednak skłonność do nietypowego bujania, zwłaszcza w obrębie gruczołów, które ulegają powiększeniu. W tkance łącznej międzygruczołowej powstaje drobnokomorkowe nacieczenie, pośród którego pojawiają się komórki olbrzymie. Niekiedy nabłonek układa się w kilku warstwach i przenika w głąb utkania. Znane są przypadki złośliwego bujania nabłonka, tak że występowania obok siebie gruźlicy i raka nie można uważać za coś niezwykłego. Warstwa mięśni ściany trzonu macicy ulega również zakażeniu. Niekiedy dzieje się to bez uprzedniego zajęcia śluzówki w razie przeniesienia się zarazków drogą przerzutu z innych narządów ustroju. Tworzą się w niej liczne jamy, wypełnione ropiastym płynem i masami serowatymi. Czasami zniszczenie tkanek jest tak duże, że sprawa gruźlicza sięga aż do otrzewnej (omacicza), a nawet przedziurawia ją. W pewnych przypadkach dochodzi także do zamknięcia kanału szyjki przez masy serowate i do wytworzenia się gruźliczego ropniaka macicy (pyometra tuberculosa).

Gruźlica trzonu macicy występować może także w postaci prosówkowej oraz w postaci włóknistej. Ta ostatnia postać jest bardzo rzadka. Gruźlicę prosówkową macicy stwierdzić można właściwie tylko na zwłokach.

Objawy schorzenia gruźliczego macicy polegają tylko na powiększeniu trzonu oraz na występowaniu upławów i krwawień z macicy. Jeśli przyjdzie do zniszczenia śluzówki na wielkiej przestrzeni lub do powstania ropniaka macicy, miesiączki ulegają zatrzymaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories