/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

Granica między odchyleniami seksualnymi

Granica między odchyleniami seksualnymi (relatywnie naruszającymi normę kliniczną) a zboczeniami seksualnymi (bezwzględnie naruszającymi tę normę) również jest nieostra i płynna. Jednakże w ustaleniu jej pomagaja „objawy wiodące” zboczeń podane przez Hansa Giesego (1962). Objawami tymi są:

– 1. Popadnięcie w zmysłowość. Osobnik zboczony traci zdolność opanowania własnych reakcji powstających pod wpływem wrażeń zmysłowych. Bodziec zmysłowy – bez względu na to, od kogo pochodzi – przestaje być jedynie znakiem, lecz staje się sygnałem zapoczątkowującym cykl reakcji seksualnych.

– 2. Wzrost częstotliwości dążeń do kontaktów seksualnych z równoczesnym obniżeniem satysfakcji. Przeżycie zaspokojenia seksualnego staje się coraz bardziej szczątkowe i ograniczone do krótkotrwałego odprężenia, które jest coraz słabsze i dostarcza coraz więcej rozczarowań. Z tego względnego niedosytu powstaje coraz to szybciej narastające pragnienie „konsumpcji seksualnej”.

– 3. Promiskuityzm i anonimowość. Jeśli w perwersyjnej seksualności w ogóle nie chodzi o partnera, lecz o pewne związane z nim sygnały pobudzające, nic dziwnego, że nie powstaje żadna głębsza więź partnerska, lecz w grę wchodzi brak wyboru partnera jako takiego oraz stałe, wzrastające na sile poszukiwanie nosiciela pożądanego sygnału lub preferowanego zachowania, a więc poszukiwanie każdego adekwatnego dawcy sygnału. Osobowość partnera pozostaje anonimowa, ponieważ wszystko, co wykracza poza sygnał, może raczej przeszkadzać niż działać pobudzająco.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories