/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

FOTOTOKSYCZNE I FOTOALERGICZNE ODCZYNY POLEKOWE

Leki stanowią jedną z najczęstszych przyczyn powstawania nadwrażliwości na światio, objawiającej się występowaniem zmian głównie w obrębie skóry. Zmiany skórne mogą się pojawiać zarówno w wyniku jednoczesnego zastosowania leku i promieniowania, jak również wtedy, gdy oba te czynniki działają w pewnym odstępie czasu [31].

W ostatnich latach patologiczne odczyny posłoneczne są obserwowane coraz częściej. Łączy się to z jednej strony z wprowadzeniem wielu no- %vych preparatów leczniczych o różnorodnych, często nieprzewidywanych początkowo działaniach niepożądanych a z drugiej strony ze zmianami w produkcji kosmetyków, zawierających liczne substancje dodatkowe. Dodawane są one do kosmetyków w celu zapobiegania chorobom skóry, gdyż są to przede wszystkim związki o działaniu przeciwbakteryjnym lub przeciwgrzybiczym. Cel stosowania tych preparatów nie odpowiada w pełni klasycznej definicji leku, jednak ich działania niepożądane są takie same, jak w przypadku stosowania typowych teków.

Substancje, które pod wpływem światła wywołują objawy chorobowe noszą nazwę substancji fotoalergizujących (światłouczulających) (tab. 11.1 i 11.2.). Mają one pewne wspólne cechy, a mianowicie są to związki chemiczne o stosunkowo małej masie cząsteczkowej (poniżej 500), wiele z nich ma strukturę trójpierścieniową i właściwości fluorescencyjne. Wszystkie charakteryzują się zdolnością pochłaniania promieniowania nadfioletowego lub widzialnego [9],

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories