/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

Formowanie się par trwałych

Przykładem formowania się trwałej pary u ptaków może być zachowanie kawk (Coloeus monedula) – dokładnie omawiane przez Lorenza (1975). Ptaki te zaręczają się pierwszej wiosny po swoim urodzeniu, ale dopiero następnej wiosny są zdolne do rozrodu. Stroną zalecającą się jest tutaj samiec, który w czasie zalotów przyjmuje postawę grożącą i atakuje wszystkie wyższe w hierarchii samce z wyraźnym zamiarem zaimponowania samiczce. Akceptacja zalotów przez samiczkę polega na wykonaniu przez nią zachęty kopulacyjnej wobec zalecającego się samca. Pomimo, że w tym wieku oboje partnerzy nie są jeszcze zdolni do rozrodu, u podstaw tego zachowania tkwi jak się zdaje popęd seksualny.

Zupełnie inaczej odbywa się proces tworzenia par u gila (Pyrrhula pyrrhula). Ptaki te zaręczają się początkowo z rodzeństwem tworząc

– 4 Zachowanie typu kumpana – rodzaj zachowania społecznego, w którym zachowanie jednego z osobników jest wyzwalaczem społecznym zachowań drugiego i vice versa, na przykład zaloty cierników. Wyzwalaczem społecznym nazywamy bodziec sygnalny, którego źródłem jest inny osobnik tego gatunku. pary hetero- lub homoseksualne. Po zaręczynach wykazują jedynie samiczy typ zachowania seksualnego zachęcając partnerów do kopulacji. Pary takie rozpadają się pod koniec lata wraz z pojawieniem się dorosłego upierzenia. Dochodzi wtedy do formowania się trwałych heteroseksualnych małżeństw monogamicznych. Formowanie się dorosłych par zaczyna się od atakowania samca przez samiczkę. Atakowany samiec albo ucieka, albo pozostaje i zaczyna odpierać ataki, co powoduje ich zaprzestanie ze strony samiczki. Pojawia się pieszczota dziobami, a następnie karmienie zawartością wola. Samica żebrze i zachowuje się jak pisklę. Karmienie dziobami występuje także w późniejszym okresie życia pary – karmi wtedy zawsze silniejszy z obojga partnerów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories