/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

Fenomenologiczne aspekty zgwałceń – rozwinięcie

Czas popełnienia przestępstwa określa się według pór roku, dnia tygodnia lub pory dnia. Co do pory roku – dane z różnych terenów kraju są niejednolite. Przyjęcie założenia biologicznego, że energia seksualna jest zależna od pory roku (jeżeli takie założenie ma jakąś podstawę na- ukową), jest zawodne, bo liczba zgwałceń nie jest funkcją wzmożenia tej energii. Przeważnie zgwałcenia są popełniane nocą czy wieczorem, choć badania łódzkie Leszczyńskiego wymieniają także popołudnie.

– 4. Ze stanowiska fenomenologicznego najbardziej istotne jest zorientowanie się w sposobie działania sprawcy oraz w jego kontaktach z grupą przestępczą.

Otóż z trzech sposobów działania sprawcy najczęściej występuje działanie z zastosowaniem przemocy. Potwierdzają to dane zebrane przez różnych autorów. Wszelako przemoc na ogół występuje wraz ze stosowaniem groźby jako wzmocnienia przemocy wymierzonej przeciwko ofierze lub innej osobie, na której jej zależy (sprawca bije swoją ofiarę grożąc jej zadaniem dalszych silniejszych ciosów). Według badań Leszczyńskiego (1971), przemoc stosowana była w 81,7°/o, a wraz z groźbą w 97% wypadków. Na 300 wypadków zgwałceń stosowanie przemocy miało miejsce w 226, tj. w 76% (M.L., 1969). Gercenzon podaje, że 68% sprawców stosowało przemoc, a 21% – podstęp. Przeważnie podstęp bez użycia przemocy lub groźby sprowadza się do wprawiania ofiary w stan odurzenia alkoholowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories