/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

Estrogeny a pokwitanie i menopauza

Estrogeny są odpowiedzialne za wystąpienie pokwitania. Powodują one rozwój sromu oraz sutków (rozrost kanalików wyprowadzających) i pobudzają ich unaczynienie. Mają wpływ na charakter owłosienia skóry i rozmieszczenie tkanki tłuszczowej.

Estron jest głównym estrogenem stwierdzanym w osoczu w okresie me- nopauzy, W tym okresie jest on prawie wyłącznie syntetyzowany z an- drostendionu w tkance tłuszczowej i mięśniach. Potwierdzeniem tego jest równie duże stężenie estronu u kobiet w menopauzie, jak i po usunięciu jajników. Szczególnie duże stężenie estronu obserwowano u kobiet otyłych. Duże stężenie estronu i estradiolu stwierdza się u kobiet z krwawieniami pomenopauzalnymi, spowodowanymi torbielowatym i gruczołowa- tym przerostem błony śluzowej macicy lub rakiem endometiium. Nie stwierdzono natomiast różnic w stężeniu estrogenów w menopauzie u zdrowych kobiet i chorych (nadciśnienie, cukrzyca, choroby serca).

Wiadomo, że w czasie „gorących uderzeń” temperatura skóry wzrasta. Podawanie estrogenów powoduje upośledzony przepływ obwodowy krwi i obniża temperaturę skóry.

Stwierdzono również zmiany w przepływie żylnym, który pod wpływem estrogenów jest znacznie zwolniony. Krótkotrwałe leczenie nie powoduje tych zmian.

Niedomoga estrogenów w menopauzie naturalnej lub pokastracyjnej zwiększa częstość zachorowań na chorobę wieńcową, na co składa się wzrost czynnika ryzyka (nadciśnienie, otyłość, upośledzona przemiana lipidowa). Przyczyna tego zjawiska jest niewątpliwie złożona, ale w badaniach epidemiologicznych wykazano, że istnieje zależność między stężeniami krążących we krwi lipoprotein a miażdżycą i zawałem serca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories