/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

ELECTROTERAPIA

Obok diatermii, metody bezsprzecznie elektroterapeutycznej, której działanie polega jednak wyłącznie na cieple wytwarzanym przez prąd w czasie przechodzenia przez tkanki (porówn. termoterapia), stosuje się w schorzeniach ginekologicznych przyrządy wytwarzające prąd o niskim napięciu i częstotliwości, a więc galwaniczny i faradyczny.

– a) Galwanizacja i faradyzacja – Celem stosowania prądu galwanicznego i faradycznego jest przede wszystkim pobudzenie systemu nerwowego oraz czynności mięśni prążkowanych i gładkich (macica). Działanie to uwydatnia się w równoczesnym pobudzeniu nerwów naczynioruchowych oraz w właściwościach elektrolitycznych prądu galwanicznego.

Pod wpływem galwanizacji następuje lepsze odżywianie tkanek, co ma wielkie znaczenie w leczeniu porażonych i zanikłych mięśni oraz przyczynia się do silniejszego ich ukrwienia. Prąd o znacznej sile wywołuje objawy podrażnienia słabszy, ale nie wykazujący wahań, wpływa uspokajająco. Prąd faradyczny (zmienny), wywołuje natomiast – wskutek szybkich przerw – objawy podrażnienia ruchowego i czuciowego już przy nieznacznym jego natężeniu.

Przy zastosowaniu prądu galwanicznego od strony pochwy łub śluzówki macicy wysuwa się na pierwszy plan – obok działania motorycznego, naczynioruchowegO’ i czuciowego – elektrolityczny wpływ prądu. Działanie galwanizacji uzależnione jest od tego, czy do pochwy lub macicy założona jest katoda, czy anoda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories