/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

Dobrze zorganizowana opieka

Poprzez dobrze zorganizowaną opiekę nad kobietą w ciąży można uchronić płód od wielu szkodliwości, wobec których po urodzeniu dziecka lekarz często jest bezsilny, oraz zmniejszyć wydatnie umieralność noworodków i niemowląt.

Akt porodu jest ciężką próbą nawet dla zdrowego noworodka, próbą wydolności jego układu nerwowego, stanu naczyń krwionośnych itp. Nawet w czasie porodu samoistnego może powstać wylew wewnątrz- czaszkowy czy stany niedotlenienia. Dłużej trwające niedotlenienie z reguły prowadzi do nieodwracalnych zmian. Skutki tych uszkodzeń ujawniają się niekiedy dopiero po upływie miesięcy w postaci różnych zespołów klinicznych, jak padaczka, porażenie połowicze, dziecięce porażenie spastyczne, wodogłowie, małogłowie, niedorozwój umysłowy i im.

Duże niebezpieczeństwo grozi noworodkowi w ciągu pierwszych 1-0 dni życia. W latach 1954—59 na okres ten przypadało około -U ogólnej liczby zgonów dzieci. Na śmiertelność okołoporodową składają się zgony noworodków do 9 dnia życia, obliczone na 1-0-0-0 żywych urodzeń.

Średni wskaźnik zgonów noworodków w Polsce w roku 1959, urodzonych w szpitalach (gdzie odbywa się około 5-0% porodów), wynosił 23,2 na 1-0-0-0 urodzeń, w izbach porodowych (gdzie odbywa się około 2-0% porodów) wynosił 4,1 na 1-0-0-0 urodzeń. Różnice tego wskaźnika są duże w poszczególnych województwach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories