/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

Cykl życiowy plazmodiów

Istnieją cztery gatunki pasożytów zimnicy: Plasmodium falciparum — czynnik zakaźny w złośliwych postaciach trzeciaczki, Plasmodium vivax powodujący łagodną postać trzeciaczki, Plasmodium malariae — pasożyt powodujący czwartaczkę, i Plasmodium ovale. Spośród nich w Polsce spotyka się prawie wyłącznie Plasmodium vivax (z pozostałych wyjątkowo rzadko Plasmodium malariae).

Cykl życiowy plazmodiów rozpada się na cykl płciowy, który może odbywać się tylkd w ciele komara, i cykl bezpłciowy — w organizmie człowieka. W kilka dni po ukąszeniu przez komara pasożyt przedostaje się do krwinek czerwonych i tu rozmnaża się bezpłciowo poprzez różne stadia, aż osiągnie dojrzałą formę tzw. merozoitów. Wtedy następuje pęknięcie erytrocytów i uwolnione merozoity krążą we krwi, a następnie przedostają się do dalszych erytrocytów, gdzie dalej rozmnażają się. Po kilku takich cyklach rozwoju powstają z niektórych merozoitów gametocyty męskie i żeńskie, które następnie podczas ukłucia przedostają się do ustroju komara, gdzie odbywają z kolei płciowy cykl rozwoju. Poza organizmem człowieka lub komara pasożyt ten nie może żyć. Oprócz ukąszenia przez komara zakażenie może nastąpić podczas przetaczania krwi oraz na drodze łożyskowej -— jako malaria wrodzona. O tej ostatniej, wyjątkowo rzadkiej, postaci można mówić tylko wtedy, jeśli z całą pewnością wyłączymy ukąszenie przez komara. Wrodzona zimnica występuje rzadko, a noworodki z wrodzoną zimnicą są bardzo słabe, w większości przypadków niezdolne do życia.

Wśród zmian anatomopatologicznych na pierwszy plan w zimnicy wysuwa się powiększenie i pigmentacja śledziony oraz w mniejszym stopniu wątroby. W stanach przewlekłych następuje znaczne zwłóknienie tych narządów. W naczyniach włosowatych tworzą się zatory z barwika, makrofagów i innych komórek patologicznych.

Obraz kliniczny. Zimnica jest chorobą długotrwałą, trwającą około jeden do dwóch lat. Jeżeli przeciąga się poza ten okres, to jest to spowodowane re- lub superinfekcją, bardzo częstą w ogniskach endemicznych. Okresy inkubacji wynoszą: dla trzeciaczki 6—15 dni, dla czwar- taczki 18—22 dni. W niektórych przypadkach okres inkubacji przedłuża się nawet do 11 miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories