/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

Ciąża mnoga

Ciąża. Ciąża mnoga, a nawet ciąża pojedyncza z dużą ilością wód płodowych, może przypominać guz jajnikowy wypełniający całą jamę otrzewnową. Wyszukanie części płodu i stwierdzenie innych pewnych objawów ciąży rozprasza wątpliwości. W przypadkach niejasnych można wykonać zdjęcie rentgenowskie.

Wielki mięśniak macicy. Miękki mięśniak macicy ogromnych rozmiarów może niekiedy tak bardzo przypominać dużą torbiel jajnika, że rozpoznanie przed operacją bywa niemożliwe. W przypadkach takich ogromne rozmiary mięś- niakowatej macicy uniemożliwiają dokładne badanie. Pewną wskazówką może być stwierdzenie w przypadkach dużych rozwijających się ku jamie brzusznej mięśniaków macicy uniesienie szyjki jej w górę (ponad linię międzykolcową), do czego nie dochodzi w razie dużej torbieli, która spycha macicę raczej ku dołowi.

Wodonercze (hydronephrosis). Należy pamiętać, że: a) wodonercze rozwija się pozaotrzewnowo, b) przesuwa jelita ku tyłowi i do boku, c) umiejscowione jest albo po stronie lewej, albo po prawej, d) nie wykazuje związku z częściami płciowymi. Jeśli jednak guz nerkowy jest olbrzymich rozmiarów, cechy wodonercza nie uwydatniają się w sposób tak przejrzysty, gdyż przylega ono do ściany brzusznej i wypełnia całą jamę otrzewnową. Co więcej, wykazanie związku guza z częściami rodnymi jest niepodobieństwem, gdyż badanie oburęczne nie daje pewnych wyników wobec silnego napięcia powłok brzusznych i niemożliwości podniesienia guza do góry.

Nie można zapominać, że w przypadkach nagromadzenia się wielkich ilości tłuszczu w powłokach brzusznych i w samym brzuchu stwierdza się niekiedy znaczne powiększenie jego rozmiarów. Tak samo i w przebiegu pewnych spraw chorobowych jelita rozdęciejelit (meteorismus) może robić wrażenie, że pojemność brzucha się zwiększyła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories