/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

CHOROBA POSUROWICZA

Jest to ogólnoustrojowa reakcja alergiczna występująca w 4 do 14 dni po podaniu surowicy obcogatunkowej, a także leku. Objawy mogą występować po pierwszym lub następnym podaniu antygenu, częściej u osób ze skazą atopową. U podłoża zespołu leży reakcja alergiczna typu III. W pewnych przypadkach stwierdza się we krwi zarówno przeciwciała IgG, jak i IgE.

Zmiany skórne, z reguły wielopostaciowe, najczęściej z towarzyszącą gorączką pojawiają się na podłożu rumienia, często w pobliżu miejsca wstrzyknięcia leku, a następnie rozszerzają się na dalsze części ciała. Zmianom skórnym towarzyszą objawy zapalenia stawów: zaczerwienienie, obrzęk, ból.

Mogą pojawić się także objawy ze strony przewodu pokarmowego (bóle brzucha, wymioty, biegunka), nerek (białkomocz, skąpomocz), układu oddechowego (nieżyt nosa, wysięk surowiczy opłucnej), krwi (niedokrwistość, granulocytopenia, trombocytopenia, zaburzenia krzepliwości), układu nerwowego (bóle głowy, depresja, porażenia nerwów obwodowych).

Gorączka bywa niekiedy jedynym objawem alergii na leki, głównie na antybiotyki, sulfonamidy, barbiturany, fenytoinę, chinidynę. Występuje samodzielnie, z towarzyszącymi bólami stawów i zmianami skórnymi, często może zwiastować groźniejsze zaburzenia: wstrząs czy zmiany hematologiczne.

Polekowe odczyny alergiczne dotyczące układów: krwiotwórczego, oddechowego, skóry, a także przewodu pokarmowego i nerek stanowią przedmiot rozważań odpowiednich rozdziałów w tym miejscu ograniczono się tylko do zasygnalizowania możliwości wystąpienia zmian w obrębie tych narządów w wyniku nadwrażliwości na leki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories