/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

Badanie błony śluzowej pod mikroskopem część 3

– h)Rektoskopia jako metoda badania stosowana jest w ginekologii bardzo rzadko, chyba gdy chodzi o stwierdzenie, jak zachowuje się śluzówka odbytnicy w przebiegu raka macicy oraz w przypadkach powikłań po leczeniu radem raka szyjki macicznej (blizny, owrzodzenia, przetoki).

– i)Cystoskopia i ureteroskopia. Badanie dróg moczowych za pomocą specjalnych przyrządów optycznych ma znaczenie w licznych przypadkach zapaleń i nowotworów, rozwijających się w narządach rodnych i przechodzących następnie na pęcherz. Dokonuje się go specjalnymi przyrządami po uprzednim wypełnieniu pęcherza moczowego płynem obojętnym w celu rozciągnięcia jego ścian.

– j)Mierzenie. Niezależnie od oznaczania objętości brzucha badanej kobiety za pomocą centy- metru oraz oznaczania odległości dna macicy od ujścia zewnętrznego kanału szyjki zgłębnikiem (w normalnych przypadkach odległość ta wynosi 7 cm) przeprowadza się niekiedy w ginekologii określenie wielkości guzów za pomocą cyrkla, którego jedno ramię wprowadzone jest do pochwy lub odbytnicy, a drugie umieszczone na powłokach brzusznych pacjentki. Mierzenie guzów w ten sposób jest godne zalecenia, gdyż określanie ich wielkości wyłącznie na podstawie obmacywania prowadzić może do mylnej oceny ich rozmiarów.

– k)Badanie drożności jajowodów przez przedmuchiwanie. Metoda ta, której twórcą jest Rubin, jest dziś powszechnie stosowana tak w celach leczniczych, jak i rozpoznawczych. Polega ona na wprowadzeniu do jamy macicy pod ciśnieniem 50-100 mm Hg (według skali Riva-Rocciego) bezwodnika kwasu węglowego przez rurkę- metalową, którą łączy się ze zbiornikiem gazu oraz manometrem, oznaczającym jego ciśnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories