/ /

Wpisy

Dentysta NFZ w Pyrzycach nie odkłada pracy i haruje
Dentysta NFZ w Pyrzycach po studiach od razu przystępuje do pracy. Może...
Niemowlęta otyłe
Niemowlęta otyłe mają wygląd nalany, skórę błyszczącą tkanka...
CHOROBOWOŚĆ I UMIERALNOŚĆ
Chorobowość i umieralność wykazują wysokie wartości w wieku...
Kościół a antykoncepcja – dalszy ciąg
W krajach protestanckich proces ten dokonuje się szybciej, jako że sama...
ZMIANY W TARCZY NERWU WZROKOWEGO I W DROGACH WZROKOWYCH
Wiele leków wykazuje działanie niepożądane lub toksyczne na wyższe...
Typologią pawłowowska
Nad typologią pawłowowską, nie ukończoną przez twórcę, pracowali...

BADANIA CYTOGENETYCZNE

Jeżeli przyjmie się hipotezę Wachtela i współpracowników (1975), że antygen H-Y jest identyczny z poszukiwanym od dawna hipotetycznym czynnikiem determinacji pierwotnej gonady w kierunku męskim, to należy uznać słuszność teorii Jacobs i Hoss (1966), że znajduje się on na ramionach krótkich chromosomu Y, a w takim przypadku gen lub geny odpowiedzialne za dalsze różnicowanie płodowego jądra należy umieścić na ramionach długich chromosomu Y.

Dalsze badania cytogenetyczne, prowadzone przy użyciu metod prążkowych i fluorescencyjnych, opublikowane przez Tiepolo i Zuffardi (1976), sugerują, że czynniki kontrolujące spermatogenezę są umieszczone na dystalnej części niefluorescencyjnego segmentu ramion długich chromosomu Y. Autorzy ci badali 6 mężczyzn z normalnym męskim rozwojem płciowym, u których stwierdzono jednak brak plemników w spermie. U wszystkich z nich wykazali oni brak części dystalnej nie- fluoryzującego segmentu ramion długich Y(qll), Metody genetyczne nie zawsze pozwalają jednak na absolutnie pewne określenie rodzaju delecji. Najpewniejszą metodą jest obecnie badanie frakcji DNA poszczególnych odcinków chromosomu Y, które pozwala określić obecność lub brak nawet bardzo drobnych odcinków chromosomów. Badania takie są jednak prowadzone tylko w kilku ośrodkach na świecie i wymagają dużych nakładów finansowych.

Mapę chromosomu Y można więc obecnie przedstawić tak, jak zostało to pokazane na rycinie 6. Jeśli przyjmiemy identyczność antygenu H-Y z czynnikiem determinującym rozwój pierwotnej gonady w kierunku męskim, to znajduje się on na ramionach krótkich chromosomu Y, natomiast dalsze różnicowanie płodowego jądra jest związane z częścią proksymalną ramion długich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Categories